fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] T. Stankiewicz-Podhorecka: Radio Maryja jest wielodziedzinowym uniwersytetem

Radio Maryja jest wielodziedzinowym, wielotematycznym, wielowymiarowym  uniwersytetem. Oferuje bardzo szerokie spektrum zagadnień z różnych dziedzin: katechizuje, ewangelizuje, umacnia naszą wiarę, formuje nas nie tylko religijnie i nie tylko moralnie, ale przecież też kulturowo, intelektualnie – powiedziała Temida Stankiewicz-Podhorecka, krytyk teatralny we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

Radio Maryja świętuje 30-lecie swojego istnienia. Jest to „Katolicki głos w naszych domach” – jak często słyszymy na falach eteru tej toruńskiej rozgłośni. Jak zauważyła Temida Stankiewicz-Podhorecka – dla niej Radio Maryja to przede wszystkim bardzo ważny i nieodłączny element codziennego życia.

– Gdyby – nie daj Boże – nagle zabrakło tego radia, to czułabym się jakbym utraciła cząstkę samej siebie – dodała.

Gość „Aktualności dnia” przypomniała, że kiedyś nazwała nawet Radio Maryja „uniwersytetem w eterze”.

Radio Maryja jest wielodziedzinowym, wielotematycznym, wielowymiarowym  uniwersytetem. Oferuje bardzo szerokie spektrum zagadnień z różnych dziedzin: katechizuje, ewangelizuje, umacnia naszą wiarę, formuje nas nie tylko religijnie i nie tylko moralnie, ale przecież też kulturowo, intelektualnie – zaznaczyła krytyk teatralny.

Temida Stankiewicz- Podhorecka odwołała się do homilii wygłoszonej przez ks. abp Mieczysław Mokrzyckiego podczas uroczystych obchodów 30. rocznicy Radia Maryja, które odbyły się 4 grudnia, gdzie powiedział, że toruńska rozgłośnia wprowadza Pana Boga do naszych serc i umysłów.

Radio Maryja formuje nas intelektualnie, rozwija umysł i ma wpływ na kształtowanie naszej osobowości, uczy historii (tej prawdziwej, a nie takiej, która realizuje ideologiczne postulaty różnych ukorzenionych marksistowsko środowisk). Owo ewangelizowanie i formowanie odbywa się też poprzez kulturę, która jest szeroko prezentowana w Radiu Maryja – czy to poprzez słuchowiska, audycje literackie (np. niedzielne popołudnia), czy poprzez doskonale dobieraną literaturę – zauważyła.  

– Kultura w Radiu Maryja prezentuje poziom prawdziwie artystyczny – dodała krytyk teatralny.

Temida Stankiewicz-Podhorecka wskazała, co według niej, jest najważniejsze w toruńskiej rozgłośni.

Radio Maryja poprzez swoje programy budzi świadomość narodową i kształtuje naszą tożsamość religijną, narodową i kulturową. Na pierwszym miejscu zawsze jest Pan Bóg, a zaraz potem człowiek i jego dobro – wskazała.

Krytyk teatralna zaznaczyła, że zupełnie inne wartości przyświecają mediom mainstreamowym.

Cała kultura i media mainstreamowe propagują to, co niszczy naszą polską tożsamość. Wystarczy spojrzeć, co dzieje się na scenach teatralnych. To, co widzimy jest ewidentnie sprzeczne z podstawowym systemem wartości wyrosłym na cywilizacji chrześcijańskiej […]. Natomiast Radio Maryja pojmuje kulturę rozumianą jako wartość, która obejmuje całokształt historycznego i cywilizacyjnego dziedzictwa Polski. W tym kierunku ułożony jest całościowy program kulturalny Radia Maryja w szerokim wymiarze, ale zawsze z centralnie ustawioną postacią ludzką w jej najważniejszym aspekcie – dodała.

Radio Maryja będąc szerokoprogramową alternatywą dla mainstreamu, musi się liczyć z tym, że będzie zwalczane – oceniła Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Radio jest alternatywą pod każdym względem w przestrzeni: światopoglądu, filozofii człowieka, postrzegania świata. Taka alternatywa dla mainstreamu jest nie do przyjęcia i dlatego jest dla niego prawdziwym zagrożeniem – wyjaśniła.

Jednak – jak zauważyła krytyk teatralna – toruńska rozgłośnia jest nie do zniszczenia.

– Radio Maryja ma coś tak bardzo silnego, czym jest Rodzina Radia Maryja, która jest połączona wspólnymi wartościami. Mało jest dzisiaj takich środowisk, które są umocnione jednymi wartościami, bo nawet środowiska lewicowe, oparte na ideologii neomarksistowskiej, różnią się miedzy sobą. […] Natomiast jeżeli chodzi o Rodzinę Radia Maryja, to ona opiera się na fundamencie, który jest naszym wspólnym fundamentem, bo łączy nas ta sama wartość – na pierwszym miejscu Pan Bóg i wszystko to, co z tego wynika, czyli dekalog – wskazała.

Całą rozmowę z Temidą Stankiewicz-Podhorecka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj