fot. Radio Maryja

Informacyjna misja Radia Maryja

Od 30 lat Radio Maryja przekazuje informacje z Polski i świata. Serwisy informacyjne nadawane są dla słuchaczy każdego dnia. Katolicka rozgłośnia przygotowuje też programy publicystyczne, takie jak „Aktualności dnia” czy „Rozmowy niedokończone”.

Radio Maryja to medium bez wątpienia wyjątkowe.

– Wyróżnikiem są treści, które są tam prezentowane oraz sposób, w jaki jest to robione – zauważa dr Jolanta Hajdasz, medioznawca, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Pracy SDP.

Misją katolickiego medium jest przede wszystkim ukazywanie prawdy.

– Samo słowo „missio”, czyli „posłanie”. (…) Chodzi o ewangelizację, o głoszenie prawdy. Prawdą jest Pan Jezus. On powiedział: „Ja jestem Prawdą, Drogą i Życiem”. Do prawdy trzeba wychować ludzi, żeby oni chcieli prawdy – wskazuje o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel Radia Maryja.

Takie jest zadanie toruńskiej rozgłośni. To zadanie trudne, które wymaga wysiłku każdego z pracowników. Piotr Brzezina od 12 lat służy w Radiu jako dziennikarz, bo – jak sam mówi – dziennikarstwo to nie praca.

– Trudno nazwać dziennikarstwo pracą. To musi być powołanie, bo to nie zawsze jest praca od 7.00 do 15.00 – zaznacza Piotr Brzezina.

Choć od 7.00 się zaczyna – opowiada wydawca serwisów informacyjnych.

– W Redakcji Informacyjnej Radia Maryja pracę zaczynamy o godzinie 7.00 rano. Zwykle początek to dobra, mocna kawa, przegląd prasy, przegląd portali internetowych. Wszystko po to, żeby zobaczyć, co wydarzyło się w przeciągu nocy na świecie – wyjaśnia Piotr Brzezina. 

Następnie weryfikacja bieżących wydarzeń, by o stałych porach najważniejsze i najbardziej aktualne informacje dotarły do słuchaczy.

– To jest katolicka informacja – o Kościele, o świecie. Dzisiaj wobec wielu informacji i ich źródeł jest to bardzo ważna informacja, gdyż ona idzie od Kościoła i idzie do tych, którzy są częścią Kościoła – zaznacza ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Oprócz serwisów informacyjnych są także „Aktualności dnia” czy „Rozmowy niedokończone”. Audycje, niezmiennie od 30 lat, są wizytówką rozgłośni.

Programy nadawane w Radiu Maryja dają możliwość samodzielnej oceny rzeczywistości. Wychowując do prawdy, radio zachowuje przy tym obiektywizm – zauważa dr Jolanta Hajdasz.

– Jest konsekwentne, nie ulega modom, nie ulega naciskom politycznym. Ile razy były weryfikowane różnego rodzaju poglądy i wydawałoby się, że Radio Maryja wspiera jakąś opcję, a później okazywało się, że chodzi o program. Jeżeli jakaś partia od tego programu odchodzi, to też wsparcia nie ma, więc poziom treści programów jest bardzo wysoki – mówi dr Jolanta Hajdasz.

W 30. rocznicę powstania rozgłośni szczególnie doceniamy rolę katolickiego medium w przekazie informacji i marzymy o kolejnych 30 latach – podkreśla Piotr Brzezina.

– Życzyłbym przede wszystkim kolejnego 30-lecia i dalszych lat pracy, jak głosi hasło: „W służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Żebyśmy dalej mieli grupę odbiorców, która będzie chciała nas słuchać i wspierać, żeby Radio mogło dalej funkcjonować – wskazuje wydawca serwisów informacyjnych.

Nie byłoby jubileuszu, gdyby nie wielkie serca Polaków, którzy nieustannie wspierają Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe.

 

TV Trwam News

drukuj