Kompania Węglowa przedstawiła górnikom biznesplan

Zarząd Kompanii Węglowej przedstawił górnikom założenia nowego biznesplanu. Wśród najważniejszych znalazło się osiągnięcie rentowności kopalń w 2017 roku, wzrost wydajności pracy, dalsza obniżka kosztów produkcji węgla, zmniejszenie zadłużenia oraz wdrożenie systemu wynagradzania uzależnionego od wyników spółki.

Do końca kwietnia 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii Węglowej mają trafić do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej. Wszystko to w ramach programu naprawczego. Wczoraj zarząd Kompanii przedstawił kluczowe wytyczne nowego biznesplanu. Zgodnie z założeniem, priorytetem stanie się ochrona miejsc pracy i rozwój firmy:

„Realizacja celów założonych w biznesplanie jest warunkiem koniecznym do powstania i utrzymania się na rynku Polskiej Grupy Górniczej. Stawką jest utrzymanie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w kopalniach, zakładach spółki i ich otoczeniu. Przeprowadzona dotychczas restrukturyzacja techniczna i organizacyjna oraz planowane przedsięwzięcia, pomimo znaczących efektów, są niewystarczające ze względu na drastyczny spadek cen węgla na świecie i w Polsce” – czytamy w adresowanej do pracowników Kompanii informacji.

Obok założeń biznesplanu zarząd przytacza oczekiwania inwestorów, m.in. uzyskanie rentowości poszczególnych kopalń i całej spółki w 2017 roku, podniesienie wydajności do poziomu powyżej 900 ton węgla na jednego pracownika oraz ograniczenie kosztów produkcji węgla poniżej 220 zł na tonę.

Wśród tych oczekiwań znalazło się także zmniejszenie zadłużenia spółki oraz wdrożenie systemu wynagradzania uzależnionego od wyników spółki.

Przedmiotem sporu w dalszym ciągu pozostają ewentualne zmiany w systemie wynagradzania. Związkowcy dali zarządowi czas do piątku na potwierdzenie, że tegoroczne wynagrodzenia górników będą utrzymane na ubiegłorocznym poziomie, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń.

Niezrealizowanie tego postulatu będzie równoznaczne z początkiem sporu zbiorowego w Kompanii.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl