Komisja nie zajęła stanowiska ws. cięć

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej nie zajęła stanowiska w sprawie cięć budżetowych w armii i Ministerstwie Obrony Narodowej.

Zarówno projekt uchwały z pozytywną opinią, jak i z negatywną nie uzyskały większości. W obu głosowaniach był remis po 13 głosów za i przeciw, przy braku głosów wstrzymujących.

Rząd z powodu braków w kasie państwa, zaproponował w tegorocznym budżecie MON, oszczędności w wysokości ponad 3 mld zł, co byłoby naruszeniem zasady, że 1,95 proc. PKB przeznaczane jest na armię.

„Te gigantyczne cięcia mają dotknąć polski przemysł obronny, a także możliwość funkcjonowania wojska w ogóle, co odbije się nie tylko na bezpieczeństwie państwa, ale również na gospodarce” – zwraca uwagę poseł Antoni Macierewicz, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Nieprzekonywujące okazały się również tłumaczenia, dotyczące oszczędności MON, zaprezentowane przez przedstawicieli rządu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Nie otrzymaliśmy analizy, która pokazałaby racjonalność tych działań. To, co usłyszeliśmy skupiało się głównie na przekonaniu przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, że dotychczasowe obliczenia były przeszacowane. W związku z tym, oszczędności mogą zostać zrobione. To jest argumentacja, z którą nie sposób się zgodzić, bo to by znaczyło, że przyjmując budżet na rok 2013 byliśmy wprowadzeni w błąd. Wydaje się, że bez dokładnego, szczegółowego rozpisania tych wydatków aprobata ani przez komisję, ani przez Sejm nie będzie możliwa – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj