Kolejne rozmowy przedstawicieli prezydenta i PiS ws. reformy sądownictwa

W południe dojdzie do kolejnego spotkania przedstawicieli Kancelarii Prezydenta i Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ustaw o Krajowej Radzie Sądowniczej i Sądzie Najwyższym.

Będzie to druga rozmowa wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z posłem Stanisława Piotrowicza, szefem sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Podczas pierwszej, we wtorek, omówiono oba stanowiska; w niektórych kwestiach osiągnięto konsensus.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zapewnił, że prace nad prezydenckimi ustawami dotyczącymi reformy wymiaru sprawiedliwości zmierzają do końca. Według niego, do porozumienia może dojść w najbliższych dniach. W Sejmie nowymi przepisami, by sprawnie je procedować, może zająć się specjalna podkomisja.

Wydźwięk rozmów prezydenta i Prawa i Sprawiedliwości w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości jest jeszcze lepszy po ostatniej decyzji KRS dotyczącej asesorów – podkreślił prof. Mieczysław Ryba. Jeszcze wyraźniej widać potrzebę zmian – dodał politolog.

Widać, że ta reforma jest konieczna, że tak dalej spraw sądowych nie da się prowadzić, że jednak po stronie KRS-u mamy do czynienia z działaniami bardziej politycznymi niż merytorycznymi w sensie formalno-prawnym. Myślę, że oprócz kwestii czysto merytorycznych, bo pamiętajmy, że mówimy o niezwykle ważnej reformie więc szczegóły są ważne (czasem diabeł tkwi w szczegółach jak mówi przysłowie), to jest ten wymiar taki wizerunkowy. Te nieraz szczegółowe rozmowy pokazują jednak, i są pewną manifestacją dla społeczeństwa, jak powinien wyglądać dzisiaj dialog polityczny między różnymi siłami – akcentował prof. Mieczysław Ryba.

Cztery spotkania w sprawie ustaw o KRS i SN odbyli już prezydent RP Andrzej Duda i prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl