fot. flickr.com

W. Brytania: W bieżącym roku o 89 proc. mniej pielęgniarek przyjeżdżających do pracy z UE

W tym roku liczba przybyłych z krajów UE pielęgniarek i opiekunek osób chorych, które zarejestrowały się do pracy w Wielkiej Brytanii, zmalała w porównaniu z rokiem ubiegłym o 89 proc. Jest to komentowane jako jedno ze zjawisk związanych z Brexitem.

Według raportu Brytyjskiej Izby Pielęgniarek i Położnych (NMC) liczba osób przybyłych do pracy w tej specjalności z krajów Unii Europejskiej „dramatycznie spadła” w 2017 r. – zmniejszyła się z 10 178 do 1 107.

Np. liczba nowych hiszpańskich pielęgniarek i opiekunek zmalała w porównaniu z rokiem ubiegłym o 95 proc.

Jackie Smith, dyrektor wykonawcza NMC, wyraziła zaniepokojenie z powodu nieustannego wzrostu liczby zagranicznych pielęgniarek i opiekunek, które porzucają pracę w W. Brytanii.

Jedną z przyczyn tego zjawiska – komentuje BBC – jest podniesienie w Wielkiej Brytanii wieku emerytalnego i kryteriów zawodowych.

Sekretarz generalna Królewskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego (RCN) Janet Davies oświadczyła jednak: „Nie byłabym zaskoczona, gdyby okazało się, że to Brexit jest przyczyną, dla której pielęgniarki z krajów Unii Europejskiej porzucają Zjednoczone Królestwo”.

PAP/RIRM

drukuj