fot. PAP/EPA

Kolejne ofiary w Nigerii

Kolejne ofiary islamistycznej organizacji Boko Haram w Nigerii. W ataku na szkołę napastnicy zabili pięćdziesięciu dziewięciu uczniów. Wiele ofiar zginęło w płomieniach, kiedy rebelianci podpalili internaty.

Celem islamistów była szkoła średnia w stanie Yobe. Z relacji nauczycieli wynika, że napastnicy najpierw zaatakowali budynek administracyjny, a później zamknęli uczniów w internatach, które podpalili. Do tych, którym udało się wydostać z płonącego budynki bojówkarze strzelali z zimną krwią.

Gubernator Stanu Yobe potępił masakrę i wezwał rząd federalny, by wzmocnił siły bezpieczeństwa w tym regionie.

– Skorzystam z okazji, by zwrócić się do prezydenta Republiki Federalnej Nigerii lub szefa sztabu armii, by wysłać w trybie pilnym wojska do Yobe, aby jak najszybciej powstrzymali te rebelie – powiedział Ibrahim Gaidam.

Boko Haram od pięciu lat prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w radykalne państwo islamskie. Działania fundamentalistów przybierają w ostatnich tygodniach na sile i stają się coraz bardziej krwawe. Zapowiedzieli m.in. serię ataków na pola naftowe. Pod koniec stycznia islamiści atakowali katolicki kościół w jednej z wiosek. Do modlących się ludzi wrzucono ładunki wybuchowe, a następnie ostrzelano ich z broni maszynowej Nigeryjski ksiądz biskup Hyacinth Egbebo uważa, że jeśli Nigeria ulegnie Boko Haram, to całej Afryce zagrozi katastrofa.

TV Trwam News

drukuj