Kolejna wizyta Komisji Weneckiej w Polsce

Delegaci Komisji Weneckiej kontynuują swoją wizytę w Polsce. Tematem prowadzonych przez nią rozmów jest nowelizacja ustawy o policji, zmieniająca m.in. zasady inwigilacji.         

Wczoraj odbyły się pierwsze spotkania z członkami Naczelnej Rady Adwokackiej oraz przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i organizacji pozarządowych.

Dzisiaj delegacja spotka się m.in. z ministrem-koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem oraz przedstawicielami Prokuratury Krajowej, MSWiA oraz parlamentu.

Elżbieta Witek, szefowa Gabinetu Politycznego Premiera, ocenia, że to nie jest ostatnia wizyta Komisji Weneckiej w Polsce.

Przedtem nam zarzucano, że Prawo i Sprawiedliwość samo ściągnęło tutaj Komisję Wenecką. Tak, zaprosiliśmy Komisję Wenecką, ponieważ liczyliśmy na to, że będą to eksperci, którzy popatrzą trochę z boku na problem polityczny jaki zaistniał w Polsce – chodzi o Trybunał Konstytucyjny. I okazuje się, że tym razem to nie PiS występowało do Komisji Weneckiej i nie zapraszało jej tutaj, a jednak Komisja Wenecka przyjechała. Więc to jest odpowiedź na pytanie, które mi kiedyś zadano, że rząd z pewnością źle zrobił zapraszając Komisję Wenecką, a ja wtedy powiedziałam: myślę, że nie, bo gdyby minister Waszczykowski – oczywiście za zgodą pani premier – nie zaprosił Komisji, to ona i tak by przyjechała. Jako dowód mamy ostatnią wizytę Komisji Weneckiej przy okazji ustawy o policji. Myślę, że to nie jest ostatnia ustawa Komisji Weneckiej. Być może podoba im się w Polsce. Jeśli tak, to zapraszamy – mówi Elżbieta Witek.

Z wnioskiem o przygotowanie opinii na temat ustawy o policji wystąpił Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w styczniu tego roku.

Komisja Wenecka ma przyjąć opinię ws. polskiej ustawy o policji na sesji plenarnej w dniach 10-11 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl