fot. PAP

W Gliwicach otwarto komisariat policji autostradowej

Specjalistyczny komisariat autostradowy policji otwarto we wtorek w Gliwicach. Docelowo mają tam pracować 54 osoby, obejmując patrolami główne drogi tranzytowe woj. śląskiego. 

Komisariat zlokalizowano na węźle autostrady A1 i drogi krajowej nr 88 – na terenie Gliwic, w pobliżu zabrzańskiej dzielnicy Maciejów. Blisko stamtąd do autostrady A4; obok jest m.in. lądowisko dla śmigłowców i obwód utrzymania autostrady. Nowy obiekt policjantów powstał w ramach budowy śląskich odcinków autostrady A1 – koordynowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Dwukondygnacyjny budynek przekazano policji już wstępnie wyposażony – m.in. w meble i komputery. Wydział ruchu drogowego śląskiej komendy doposażył go m.in. w systemy łączności i inny specjalistyczny sprzęt.

Komisariat autostradowy to specyficzna jednostka – bezpośrednio podlegająca komendantowi wojewódzkiemu. Docelowo ma być obsadzona 54 funkcjonariuszami – obecnie jest ich 39. Policja nie utworzyła tam nowych miejsc pracy – do komisariatu autostradowego oddelegowano policjantów do tej pory zajmujących się podobną służbą w jednostkach wojewódzkich i miejskich.

Policja zapewnia, że ok. 90 proc. policjantów pracujących w komisariacie autostradowym będzie rzeczywiście zaangażowanych w służbę patrolową. Pozostałe stanowiska to całodobowa służba dyżurna, kierownicy dwóch ogniw oraz komendant. „Komisariat autostradowy w głównej mierze będzie dbał o bezpieczeństwo i porządek na autostradach A1 i A4, przebiegających przez teren naszego województwa. Docelowo planujemy by swoim nadzorem obejmował główne ciągi komunikacyjne, jak droga nr 1 i S1, ewentualnie DK-86 i 88” – powiedział podinspektor Robert Piwowarczyk ze śląskiej drogówki.

Dzięki utworzeniu nowej jednostki z patrolowania głównych tras zwolnieni zostaną policjanci położonych w ich pobliżu komend miejskich i powiatowych. Na razie policjanci z komisariatu autostradowego będą używać 9 samochodów (m.in. ambulans pogotowia ruchu drogowego oraz alfy romeo 159), a także dwa motocykle yamaha.

Warunki pracy oraz socjalno-bytowe w nowym komisariacie sami policjanci określają jako znacznie odbiegające od obrazu niektórych starych komisariatów. „To budynek, który powstał od podstaw do tej funkcji. Wdrożono w nim pewne uwagi, które mieliśmy, jest nowe wyposażenie” – zaznaczył Piwowarczyk.

We wtorkowym oficjalnym otwarciu komisariatu autostradowego uczestniczyli m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, komendant główny policji nadinspektor Marek Działoszyński oraz śląski komendant wojewódzki – nadinspektor Dariusz Działo.

PAP

drukuj