fot. PAP/Tomasz Gzell

Komenda Stołeczna Policji została wyposażona w specjalistyczny sprzęt

Komenda Stołeczna Policji została wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Zakupione pojazdy i drony mają poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pomogły środki europejskie.

W polskiej policji służy łącznie ponad 22 tys. radiowozów. Teraz w nowe samochody zostali wyposażeni funkcjonariusze z Warszawy. Wczoraj doszło do przekazania pojazdów.

– 23 radiowozy, pojazdy, ambulansy ruchu drogowego, 8 pojazdów wyposażonych w rejestratory – mówił insp. Krzysztof Smela.

Do tego dochodzi 18 dronów, w tym 2 duże i 16 mniejszych, a także 2 specjalistyczne holowniki. Wartość zakupów to ponad 13 mln złotych. Sierżant sztabowy Grzegorz Rola wskazał na zalety nowych dronów.

– Są to drony specjalistyczne służące do fotogrametrii podczas zdarzeń drogowych. Taki dron wznosi się w powietrze, wykonuje serie kilkudziesięciu, kilkuset zdjęć w zależności od zdarzenia drogowego i później przy pomocy jednego programu jest to wszystko łączone w jedną mapę – powiedział sierż. sztab. Grzegorz Rola.

Taka mapa stanowi szkic zdarzenia. Jej powstanie znacznie skraca czas blokady ruchu drogowego po wypadkach. Zakup nowego sprzętu dla polskiej policji odbywa się przy dużym udziale środków unijnych – tłumaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

– Bardzo cenimy sobie inicjatywę Komendy Stołecznej Policji, która wychodzi z inicjatywą finansowania niezbędnego sprzętu. I chciałbym z tego miejsca zapewnić, że wszelkie kolejne inicjatywy, które będą nam wskazywane, będzie starali się zaspokajać – stwierdził Waldemar Buda.

Proces modernizacji sprzętu w policji będzie kontynuowany. W tej chwili procedowany jest projekt związany z bezpieczeństwem w ruchu drogowym – mówił insp. Krzysztof Smela.

– Planujemy w ramach tego projektu wyposażyć policjantów w nowoczesny sprzęt w postaci 30 motocykli, 148 nowych kombinezonów dla motocyklistów – podsumował insp. Krzysztof Smela.

Do policji mają trafić też m.in. laserowe mierniki prędkości i urządzenia do badania spalin.

TV Trwam News

drukuj