fot. https://pixabay.com/

Kolejna edycja programu „Poznaj Polskę”. W 8 województwach nadal można wnioskować o środki

Ruszyła kolejna edycja programu „Poznaj Polskę”, dzięki któremu uczniowie mogą stanąć „oko w oko” z historią. W niektórych województwach są jeszcze środki do rozdzielenia.

Historia zatacza koło. Jej znajomość pozwala wyciągać wnioski na przyszłość. Nie wszyscy są jednak zainteresowani tym, co się działo zanim przyszli na świat – mówi historyk Piotr Boroń.

– Otwarcie na wiedzę istnieje, ale to już nie jest typowa wiedza, tak jak rozumiały ją poprzednie pokolenia, ale raczej wyrwane wiadomości, które powodują emocje – tłumaczy Piotr Boroń.

Świadomość historyczna jest coraz mniejsza. Powodów można doszukiwać się w szkołach. Uczniom największe trudności sprawia historia najnowsza. Na okres po II wojnie światowej niejednokrotnie brakuje czasu. Ten problem ma rozwiązać – jak zapewnia rząd – nowy przedmiot szkolny.

– Przedmiot „Historia i Teraźniejszość” uzmysławia przejście od tego, co wydawałoby się, że jest jakąś historią, która odbywała się „za górami za lasami”, przejście w naszą rzeczywistość, w której żyjemy. To zazwyczaj kulało w polskiej szkole – zwraca uwagę Piotr Boroń.

Nauka historii to nie tylko wiedza zdobywana w szkolnej ławce. To przede wszystkim żywe spotkania z historią, z jej naocznymi świadkami. Umożliwiają to wycieczki szkolne organizowane w ramach programu „Poznaj Polskę”.

– Dobrze jest wychodzić z historią na zewnątrz, poza klasę, dlatego że wtedy ta historia staje się bardziej namacalna, bliska – wskazuje Patrycja Franczyk ze Szkoły Podstawowej „Zdrój” we Wrocławiu.

Wycieczki uzupełniają wiadomości zdobyte na lekcjach – podkreśla Patrycja Franczyk. To korzystne rozwiązanie finansowe. Szkoły otrzymują dofinansowanie na wycieczki jedno-, dwu- lub trzydniowe w wysokości 80 proc. całkowitej kwoty.

– Ten program tylko poświadcza, że jest wielkie zainteresowanie historią, historią ojczystą, ponieważ kiedy ten program wprowadzono jako pilotażowy, okazało się, że niemalże natychmiast zostały wyczerpane środki – mówi dyrektor oddziału IPN w Lublinie, dr Robert Derewenda.

Nabór wniosków rozpoczął się 5 września. Potrwa do wyczerpania puli, czyli 50 milionów złotych.

– Jeszcze w 8 województwach są pieniądze na to, żeby o nie wnioskować. W pozostałych ośmiu już są wyczerpane limity. Kolejne kilkaset tysięcy dzieci pojedzie w kraj – informuje szef MEiN, prof. Przemysław Czarnek.

Listę miejsc do zwiedzania można sprawdzić na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na mapie Polski jest 760 takich punktów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl