fot. Monika Bilska

Koła Przyjaciół Radia Maryja

Przy wielu parafiach w Polsce i na całym świecie prężnie działają Koła Przyjaciół Radia Maryja. Wspólna modlitwa, rozmowa, wspólne słuchanie audycji – to codzienność członków takich kół.

Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku Chełmie. To tu, podobnie jak w wielu innych miastach, prężnie działa Koło Przyjaciół Radia Maryja.

– Co miesiąc modlimy się w poniedziałek o godzinie 18.00 na Mszy św. – w każdy drugi poniedziałek miesiąca – w intencji Ojczyzny, Radia Maryja, Telewizji Trwam – mówi ks. kan. Adam Kalina, proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku Chełmie.

W przypadku pani Aliny Radio Maryja okazało się pomocne w drodze do nawrócenia.

– Zaczęłam pragnąć czegoś więcej, i znalazłam takie Radio Maryja, o którym wszyscy mówili i zaczęłam słuchać – zaznacza Alina Adamowicz z Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku.

Właśnie pomoc duchowa jest najczęściej wymieniana w kontekście toruńskiej rozgłośni.

– To radio potrafiło we mnie rozbudzić wiarę, umocnić wiarę – podkreśla Marek Górecki z Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku.

– To jest radio katolickie, jedyne w Polsce, utrzymujące się tylko z ofiar ludzi, które mówi prawdę – wskazuje Izabela Boluk-Sobolewski z Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku.

To właśnie prawda, dobro i piękno leżą u podstaw katolickiej rozgłośni. W Krakowie zaś funkcjonuje Akademickie Koło Przyjaciół Radia Maryja.

– Akademickie Koło Przyjaciół Radia Maryja zrodziło się z potrzeby serca, była wielka transmisja z 29 czerwca, Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, naszych patronów, i kiedy pojawiła się u nas telewizja i taki wielki tłum ludzi zrozumiałem, że z tego coś musi być więcej – zwraca uwagę ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Radio Maryja to źródło normalności, wśród ludzi, którzy prezentują wysoki poziom intelektualny i moralny – podkreśla były senator i były członek Trybunału Stanu, prawnik Zbigniew Cichoń.

– Tutaj mamy przywrócenie tej pięknej harmonii między intelektem a moralnością i to jest imponujące – mówi Zbigniew Cichoń.

Radio Maryja swoim słuchaczom towarzyszy w codziennych czynnościach. Potwierdza to redaktor Bogusława Stanowska-Cichoń, która włącza się w modlitwa za pośrednictwem rozgłośni.

– Zarówno wtedy, gdy prowadzę samochód, jestem za kierownicą, jak i w momencie, gdy przygotowuję kolację, śniadanie, obiad, w momencie, gdy mam takie krótkie chwile, kiedy mogę je poświęcić Panu Bogu – zaznacza Bogusława Stanowska-Cichoń.

Pani Barbara Kozak z Wrocławia włącza się w modlitwę razem z Radiem Maryja, by objąć opieką swoich synów.

– Jeden z nich, starszy, jest rówieśnikiem Radia Maryja, urodził się w przeddzień powstania tego Radia. To Radio przez lata bardzo wcześnie zaczęło rozbrzmiewać w moim domu i w takiej atmosferze tez wzrastali moi synowie – podkreśla Barbara Kozak.

Warto, aby każdy ze słuchaczy zainteresował się, czy w jego mieście istnieje Biuro lub Koło Przyjaciół Radia Maryja, by podejmować wspólne inicjatywy.

TV Trwam News

drukuj