fot. PAP/Tomasz Gzell

Kiszczak prawomocnie skazany

Generał Czesław Kiszczak został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu w sprawie stanu wojennego w 1981 roku. Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uznał jednak czynu Kiszczaka za zbrodnię przeciw ludzkości.

89-letni generał Czesław Kiszczak nie był obecny na rozprawie z powodu złego stanu zdrowia. Znajduje się on w szpitalu MSW w Warszawie. W apelacji obrońca Kiszczaka mecenas Grzegorz Majewski wnosił o uniewinnienie.

Jeśli mówimy o przygotowywaniu nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego, poprzez podjęcie szeregu różnych działań, ale mówimy o jednym przestępstwie, to rzeczywiście w roku 1981 nie można mówić o tym, że Czesław Kiszczak popełnił zarzucone przestępstwo, ponieważ nie było wtedy penalizacji tego jednego przestępstwa, a jeśli tak, to wyrok w tej sprawie, który winien zapaść, winien być wyrokiem uniewinniającym – powiedział mec. Grzegorz Majewski.

Z kolei pion śledczy IPN był za utrzymaniem wyroku skazującego wydanego w 2012 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Prokurator IPN Bogusław Czerwiński walczył również o wyłączenie ze sprawy sędziego Jerzego Ledera, który jako były członek PZPR może nie być bezstronny. Wniosek został jednak odrzucony.

Ta materia sprawy, jak również sam fakt tego, że może istnieć pewna tożsamość poglądów odnośnie tejże ideologii, ten wniosek uważałem, że był uzasadniony – podkreślił Bogusław Czerwiński, prokurator IPN.

Generał Czesław Kiszczak w 2012 roku został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za udział w tajnej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, dowodzonej przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego, która wprowadziła stan wojenny. Jej celem było zachowanie ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL, a także likwidacja „Solidarności”.

Mam wątpliwości co do tego, czy to jest sprawiedliwy wyrok, natomiast dzisiaj nie ma praktycznie możliwości wznowienia procesu i rzetelnego osądzenia. Na to był czas 20 lat temu – zaznaczył Andrzej Filipczyk, pełnomocnik Rzeszowskiej Grupy Ujawnić Prawdę.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj