Kiszczak prawomocnie skazany
Generał Czesław Kiszczak został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu w sprawie stanu wojennego w 1981 roku. Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uznał jednak czynu Kiszczaka za zbrodnię przeciw ludzkości.
89-letni generał Czesław Kiszczak nie był obecny na rozprawie z powodu złego stanu zdrowia. Znajduje się on w szpitalu MSW w Warszawie. W apelacji obrońca Kiszczaka mecenas Grzegorz Majewski wnosił o uniewinnienie.
– Jeśli mówimy o przygotowywaniu nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego, poprzez podjęcie szeregu różnych działań, ale mówimy o jednym przestępstwie, to rzeczywiście w roku 1981 nie można mówić o tym, że Czesław Kiszczak popełnił zarzucone przestępstwo, ponieważ nie było wtedy penalizacji tego jednego przestępstwa, a jeśli tak, to wyrok w tej sprawie, który winien zapaść, winien być wyrokiem uniewinniającym – powiedział mec. Grzegorz Majewski.
Z kolei pion śledczy IPN był za utrzymaniem wyroku skazującego wydanego w 2012 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Prokurator IPN Bogusław Czerwiński walczył również o wyłączenie ze sprawy sędziego Jerzego Ledera, który jako były członek PZPR może nie być bezstronny. Wniosek został jednak odrzucony.
– Ta materia sprawy, jak również sam fakt tego, że może istnieć pewna tożsamość poglądów odnośnie tejże ideologii, ten wniosek uważałem, że był uzasadniony – podkreślił Bogusław Czerwiński, prokurator IPN.
Generał Czesław Kiszczak w 2012 roku został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za udział w tajnej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, dowodzonej przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego, która wprowadziła stan wojenny. Jej celem było zachowanie ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL, a także likwidacja „Solidarności”.
– Mam wątpliwości co do tego, czy to jest sprawiedliwy wyrok, natomiast dzisiaj nie ma praktycznie możliwości wznowienia procesu i rzetelnego osądzenia. Na to był czas 20 lat temu – zaznaczył Andrzej Filipczyk, pełnomocnik Rzeszowskiej Grupy Ujawnić Prawdę.
TV Trwam News/RIRM