Przedstawiciele Kukiz’15 przybyli na spotkanie z prezydentem ws. SN i KRS

O godzinie 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubu Kukiz’15 nt. zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W spotkaniu biorą udział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i poseł Grzegorz Długi.

To już trzecie z zapowiedzianej serii spotkań prezydenta nt. projektowanych ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. W środę z prezydentem spotkają się jeszcze posłowie Nowoczesnej i PSL, wcześniej z Andrzejem Dudą rozmawiali przedstawiciele klubów PiS i PO.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział przed kilkoma dniami, że Andrzej Duda spotka się z reprezentantami prezydium każdego klubu parlamentarnego na osobną, godzinną rozmowę. Jak dodał, celem spotkań będzie przedstawienie oczekiwań i propozycji partii w sprawie zmian w SN i KRS.

Poseł Długi w rozmowie z PAP przed spotkaniem podkreślił, że reforma KRS i SN powinna być „początkiem, a nie jedynym elementem reformy wymiaru sprawiedliwości”. Jak dodał, ważne jest też, by prezydenckie projekty były zgodne z konstytucją, tak żeby – jak zaznaczył – „nie tracić czasu na dyskusję o konstytucyjności”.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Uzasadniając weto do ustawy o Sądzie Najwyższym Duda stwierdził m.in., że uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności Sądu Najwyższego i jego autorytetu w społeczeństwie. W kwestii noweli ustawy o KRS podkreślił, że wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie – o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl