fot. TT @PremierRP

Kijów: premierzy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali dziś wspólną deklarację w ramach Trójkąta Lubelskiego

Premierzy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali w Kijowie wspólną deklarację dotyczącą pomocy dla naszego wschodniego sąsiada. Mateusz Morawiecki, Ingrida Szimonyte oraz Denys Szmyhal spotkali się dziś w stolicy Ukrainy na rozmowach w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W podpisanym dokumencie potwierdzono m.in. gotowość do wzmożenia dyskusji w NATO w sprawie zaproszenia Ukrainy do negocjacji akcesyjnych.  Strony podkreśliły też znaczenie dalszego wzmacniania pomocy militarnej, finansowej i humanitarnej dla państwa ogarniętego rosyjską agresją, a także potwierdziły dalszy udział w odbudowie Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu mówił o potrzebie wsparcia całego świata dla Ukraińców.

– Z tego miejsca, z Kijowa, stolicy wolnej i niepodległej Ukrainy, wzywamy cały wolny świat do wsparcia Ukrainy. Rosja ostrzeliwuje ukraińską infrastrukturę cywilną, chcąc doprowadzić do wielkiego kryzysu humanitarnego. Zrobimy wszystko, by temu przeciwdziałać. Działania Rosji są jak trucizna zatruwająca światową sieć współpracy. Musimy to zatrzymać zanim doprowadzi to do światowej destabilizacji i katastrofy – akcentował premier Polski.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zwracał uwagę, że Trójkąt Lubelski jest ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji.

Z kolei szefowa rządu Litwy  Ingrida Szimonyte przypomniała o śmierci dwóch osób zabitych na terytorium Polski.Podkreśliła, że Rosja ponosi odpowiedzialność za to tragiczne zdarzenie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl