fot. https://twitter.com/podlaskaPolicja

Podczas akcji „Bezpieczne Andrzejki 2022” więcej kontroli na drogach

Policja rusza z akcją pod nazwą „Bezpieczne Andrzejki 2022”. Kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. Funkcjonariusze przypominają o przestrzeganiu przepisów oraz o tym, by nie wsiadać za kierownicą po spożyciu alkoholu – podkreślił nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada, tradycyjnie obchodzone są andrzejki, będące dla wielu osób okazją do zorganizowania zabawy. Niektórzy jednak zdecydują się na świętowanie podczas tego weekendu i o nich nie zapomina policja.

„Wiele osób spędzi ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Apelujemy do kierujących pojazdami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu” – zaznaczył nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Dodał, że kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach.

„Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego, dlatego hasło »Piłeś? Nie jedź!« powinno przyświecać każdemu kierowcy, nie tylko w najbliższe dni, ale przez cały rok” – podkreślił nadkom. Robert Opas.

Przypominał, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. nieświadoma nietrzeźwość kierującego.

„Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Bywa tak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w jednostkach policji” – poradził.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo.

„O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe, w taki sposób, by były widoczne dla innych użytkowników drogi” – zaznaczył nadkom. Robert Opas.

Przytoczył też statystyki. Tylko w tym roku zatrzymano ponad 88 tys. nietrzeźwych kierowców (rok temu było ich ponad 84 tys.). Ponad 45 tys. z nich miało w organizmie 0,5 promila i więcej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl