fot. pixabay.com

Projekty rezolucji w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski analizował w ostatnim czasie projekty rezolucji złożone przez frakcje polityczne w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm. Warto przejrzeć zapisy, które Parlament Europejski jako instytucja przegłosował większością głosów oraz te, które nie zostały poddane pod głosowanie na sali plenarnej. 

Parlament Europejski miał ostatnio okazję pochylić się aż nad sześcioma projektami rezolucji w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm.

Jednym z nich był projekt złożony w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (w następstwie oświadczenia wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa).

Sygnatariusze tego projektu, m.in. europosłowie z polskiej delegacji tej frakcji, chcieli, aby Parlament Europejski przyjął zapis, w którym ma na uwadze, że „zgodnie z raportami międzynarodowych organów śledczych i krajowych komisji specjalnych Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych w Smoleńsku w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojskowi Polski i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu”.

Ten zapis nie został poddany pod głosowanie, ponieważ nie znalazł się we wspólnej rezolucji, którą w ostatnią środę przegłosował Parlament Europejski uznając Rosję za państwo sponsorujące terroryzm i stosujące środki terroru.

Przyjęto za to jeden z punktów preambuły, w którym Parlament Europejski ma na uwadze, że „Federacja Rosyjska nadal odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego TU-154, który w kwietniu 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, na terytorium Federacji Rosyjskiej.”

Wspólny projekt rezolucji został złożony w imieniu trzech grup politycznych: EPL, Odnowić Europę oraz EKR.

Dawid Nahajowski, Strasburg/RIRM  

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl