fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kiedy poznamy termin wyborów parlamentarnych?

Pomimo medialnych spekulacji prezydent Andrzej Duda nie ogłosił w poniedziałek terminu wyborów parlamentarnych. Ma na to czas do 14 sierpnia. Partie polityczne od miesięcy w ramach prekampanii starają się o głosy Polaków. Opozycja oskarża partię rządzącą o wykorzystywanie rządowych środków do prowadzenia kampanii.

Partie polityczne od miesięcy prowadzą prekampanię i organizują spotkania z mieszkańcami całej Polski. W niedzielę wicepremier, prezes PiS, Jarosław Kaczyński, uczestniczył w pikniku rodzinnym zorganizowanym przez jego partię w Chełmie.

To są najważniejsze wybory po 1989 roku – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że PiS będzie – w przeciwieństwie do partii opozycyjnych – kontynuować politykę ukierunkowaną na wzmacnianie gospodarki, walkę z inflacją, rozwój armii i wspieranie polskich rodzin. Partia rządząca nie zamierza wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej, a chce zadbać o jej odpowiednią pozycję we Wspólnocie.

Traktaty są dzisiaj nagminnie łamane. Trzeba się bronić przed tym, by Polska nie mogła rządzić się sama, żebyśmy byli ludźmi trzeciej kategorii – mówił Jarosław Kaczyński.

Również opozycja od miesięcy organizuje wiece polityczne. Inflacja i relacje z Unią Europejską to główne tematy spotkań z Polakami.

Jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni po wygranych wyborach odblokować pieniądze z KPO, które rząd zablokował oraz zwiększyć bezpieczeństwo ekonomiczne, bo wiemy, jak radzić sobie z inflacją – podkreślał Borys Budka, przewodniczący KP Koalicji Obywatelskiej.

Lewica również kładzie nacisk na relacje z Brukselą, ale mówi także o polityce socjalnej.

Zadbanie o prawa pracownicze, o emerytów, a nie rzucanie „czternastek” i „trzynastek”, tylko prawdziwa waloryzacja rent i emerytur dwa razy do roku co najmniej o poziom inflacji – zapowiedział Krzysztof Śmiszek, wiceprzewodniczący KP Lewicy.

Konfederacja, która zajmuje trzecie miejsce w sondażach, formułuje zupełnie odmienne postulaty.

Proste i niskie podatki, żebyśmy wszyscy lepiej zarabiali. Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, żeby firmy mogły się lepiej rozwijać, tworzyć więcej miejsc pracy, również mieszkania tańsze o 30 procent – mówił Michał Wawer, radca prawny Konfederacji.

Do wyborów szykują się także PSL i Polska 2050, które w sobotę oficjalnie ogłosiły koalicję. Jak mówił poseł Marek Sawicki, partie nie mają jednolitych propozycji wyborczych.

Koalicja nie musi mieć jednomyślności. Czas najwyższy podjąć odważne decyzje w zakresie budowania energii odnawialnej, wzmacniania rolnictwa przez biogazownie. To także dziesięcioprocentowy CIT dla firm mających obroty do 15 mln zł rocznie i piętnastoprocentowy dla większych firm – powiedział Marek Sawicki, poseł PSL.

Polityk zapewnił, że koalicja ma duże szanse na wejście do parlamentu, gdyż lipcowe sondaże średnio dały koalicjantom 9,6 proc. poparcia. Jednak ostatnie badanie sondażowni Social Changes wskazały na znacznie niższe poparcie wynoszące 6 proc., czyli poniżej progu wyborczego dla koalicyjnego komitetu.

To jest sztuczna koalicja, której nie łączą żadne wartości, żaden wspólny program. Prawdopodobieństwo, że przekroczą próg wyborczy 8 proc., jest bardzo nikłe – zauważył prof. Marcin Szewczak.

W przypadku osobnego startu Polska 2050 uzyskałaby zaledwie 5 proc. głosów, ale weszłaby do Sejmu. Natomiast PSL w takim wariancie otrzymałby tylko 3 proc. głosów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl