Dziś wybory parlamentarne. Sprawdź jak głosować

Dziś w wyborach parlamentarnych wybierzemy posłów i senatorów, którzy będą nas reprezentowali przez najbliższe 4 lata. Przypominamy co należy ze sobą zabrać idąc do lokalu wyborczego oraz jak prawidłowo oddać głos.

Beata Tokaj, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej, przypomina, aby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja.

W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania – do Sejmu w formie książeczki i do Senatu – w formie pojedynczej kartki. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X.

– W wyborach do Sejmu będziemy mieć kartę w formie książeczki. Pierwsza strona to będzie strona informacyjna z instrukcją głosowania. Na stronie drugiej będzie spis treści, gdzie będziemy mieli wszystkie komitety wyborcze zawarte w tej karcie. Od trzeciej strony zaczynać się będą listy kandydatów na posłów. Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z tej listy. Postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów, spowoduje, że nasz głos będzie nieważny. W wyborach do Senatu głosujemy na jednego senatora. Stawiamy znak X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na senatora – wyjaśnia Beata Tokaj.

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Głosowanie odbędzie się w ponad 27 tys. obwodach głosowania – informuje na swej stronie internetowej PKW. Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców. Głosować będą także wyborcy za granicą.

 

RIRM

drukuj