fot. TT/Ministerstwo Obrony Narodowej,Sławomir Kozioł

Bezpieczeństwo Polski głównym tematem trwającej prekampanii wyborczej

Polityka resetu wobec Rosji prowadzona przez rząd Donalda Tuska miała swoje skutki dla bezpieczeństwa Polski. Bezpieczeństwo kraju staje się jednym z głównych tematów trwającej prekampanii przed jesiennymi wyborami.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej wykorzystuje incydent związany z naruszeniem przestrzeni powietrznej Polski przez białoruskie śmigłowce do politycznej walki.

– Nie tylko grupy wagnerowców, nie tylko wojna na Ukrainie, ale dzisiaj naszym problemem jest także to, na co mamy bezpośredni wpływ, czyli rząd – mówił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Jeszcze kilka dni temu Donald Tusk bagatelizował problem zbrodniarzy z Grupy Wagnera, których na Białorusi może być już kilka tysięcy.

– Wygląda na to, że PiS szuka pomocy wagnerowców ze strachu przed wyborami. Marsz miliona serc wybije im te pomysły z głowy – powiedział Donald Tusk.

Wypowiedzi Donalda Tuska są nieodpowiedzialne – wskazał prezydencki doradca, dr Paweł Sałek.

– Sfera bezpieczeństwa państwa powinna być sferą zupełnie jednomyślności wszystkich stronnictw politycznych w Polsce, także opozycji – wskazał dr Paweł Sałek.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński, w internetowym nagraniu przypomniał, jakie szkodliwe decyzje dla bezpieczeństwa Polski podejmował rząd PO-PSL.

– Platforma mówi coś o bezpieczeństwie, a za ich czasów znikały jednostki wojskowe i posterunki policji, w sumie ponad tysiąc – zauważył Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

Polityka bezpieczeństwa prowadzone przez rząd PO-PSL była wynikiem resetu z Rosją.

Miało to bardzo konkretne skutki – podkreślał Sebastian Trojak, ekspert ds. bezpieczeństwa.

– To było przede wszystkim założenie, że nie możemy drażnić Rosji w żadnym aspekcie, a więc nie możemy dozbrajać armii, nie możemy tworzyć nowych jednostek wojskowych, nie możemy budować tarczy antyrakietowej – odrzekł Sebastian Trojak.

Donald Tusk uważał, że Władimir Putin jest przyjacielem Polski – przypomniał były minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

Rząd PO–PSL rozbrajał wschodnią część Polski i przygotowywał umowę dotyczącą współpracy polskiej armii z rosyjską.

– Cała armia była przesunięta wyłącznie na zachód, a główni generałowie nie chcieli się zgodzić, żeby bronić granicy wschodniej. Uważali, że obrona powinna być tylko na zachodniej stronie Wisły, a cały wschód miał być zupełnie bezradny – mówił Antoni Macierewicz.

Błędna doktryna obronna doprowadziła do likwidacji m.in. 1 Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach. Siedem lat później na jej gruzach powstała 18 Dywizja Zmechanizowana wzorowana na amerykańskich jednostkach. W jej dyspozycji są już najnowocześniejsze czołgi Abrams. W najbliższych miesiącach pojawią się koreańskie wyrzutnie rakietowe o zasięgu 300 kilometrów.

– Jak widzimy z doświadczeń ukraińskich, artyleria rakietowa odgrywa kluczową rolę na polu walki. W związku z tym po 18 latach przerwy do Wojska Polskiego wracają jednostki artylerii rakietowej – akcentował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Prawo i Sprawiedliwość przypomniało również, że za rządów PO-PSL w 2015 roku wydatki na obronność były na poziomie 37,5 miliard złotych. Obecnie jest to 137 miliardów złotych.

– Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie odpuści polskiego bezpieczeństwa. Będziemy nadal odtwarzać jednostki wojskowe, tak jak odtworzyliśmy w województwie podlaskim: w Kolnie, Grajewie, Augustowie – oznajmił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Polska wydaje obecnie na obronność 4,3 procent swojego PKB. To największy procentowy wynik ze wszystkich państw NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl