KE rozszerza w Polsce strefę ochronną ws. ASF

Komisja Europejska ma rozszerzyć strefę ochronną w Polsce w związku z występowaniem na terytorium naszego kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Decyzja została przyjęta, pomimo sprzeciwu Polski, 12 stycznia na spotkaniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

Nieznaczne rozszerzenie obszaru ochronnego obejmie pozostałą część gminy Zabłudów oraz gminy Czyże i Hajnówka w województwie podlaskim.

Polskie Ministerstwo Rolnictwa ocenia decyzję KE jako bezpodstawną, wskazując, że ostatnie z trzech wykrytych ognisk choroby stwierdzono w styczniu 2015 roku.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, zwraca uwagę, że obecne strefy ochronne są wystarczające  i nie ma potrzeby ich rozszerzania.

Polska i tak straciła już ogromne możliwości hodowli, a rolnicy ponieśli straty. W związku z tym nie ma potrzeby takiego rozwiązania, bo nie ma występowania ASF-u u trzody chlewnej, tylko u dzików, co nie znaczy, że się przenosi, tym bardziej, że Polska zamierza odstrzeliwać jeszcze większą liczbę dzików, żeby uzyskać jeszcze jeden efekt likwidacji zagrożeń. My mamy służby kontrolujące, mamy również Instytut w Puławach, który bada i sprawdza. Instytut ma renomę europejską, certyfikaty. Nie można nie wierzyć ich badaniom – tłumaczy senator Jerzy Chróścikowski.

Sprawę rozszerzenia przez KE strefy ochronnej Polska ma poruszyć na posiedzeniu ministrów rolnictwa, które odbędzie się 15 lutego.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwo poinformowało, że w związku z występowaniem choroby za wschodnią granicą Polski planowane jest wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na granicy z Ukrainą i Białorusią.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl