KE pomoże rolnikom, którzy ponieśli straty w związku z ASF

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy dla gospodarstw, które poniosły straty w związku z ASF. Wsparcie trafi do producentów rolnych z woj. mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.

Program wejdzie w życie siedem dni po jego opublikowaniu.

Rolnicy chcący uzyskać pomoc będą musieli złożyć stosowny wniosek do biura powiatowego ARiMR. Formularze na swojej stronie internetowej udostępni Agencja.

Do wniosku rolnik będzie musiał dołączyć oświadczenie o kwocie utraconego dochodu – mówi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

– Zawnioskowałem do Rady Ministrów, aby przeznaczyła 30 milionów na rekompensaty związane z utratą dochodów w obszarach, gdzie są tereny zagrożone, czyli strefa żółta, niebieska i czerwona. Rolnicy będą mogli składać wnioski, wykazując utratę dochodów, a więc różnicę pomiędzy ceną uzyskaną w sprzedaży, a ceną rynkową na dzień dokonania transakcji. Te wnioski będą przyjmowane w ARiMR – wskazuje minister Krzysztof Jurgiel.

Sytuacja z ASF w Polsce nie wygląda dobrze. Choroba rozlewa się po całym kraju. Obecnie służby weterynaryjne zanotowały 107 ognisk choroby wśród trzody chlewnej.

Zakaz importu zwierząt oraz produktów mięsnych i pasz pochodzących z 4 polskich województwach wprowadziła w ostatnim czasie Ukraina.

Rząd podejmuje szereg czynności mających zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Zapowiada m.in. wprowadzenie obowiązkowej bioasekuracji dla wszystkich rolników na terenie całego kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl