fot. PAP/Sergei Bobylev

Katowice: Odbędzie się kolejna runda rozmów nt. umowy społecznej dot. transformacji górnictwa

W Katowicach odbędą się dziś kolejne rozmowy górników z rządem w sprawie przyszłej umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa. Spotkanie będzie poświęcone głównie pomocy publicznej dla sektora węglowego i osłonom socjalnym dla górników.

Związkowcy chcą, żeby w umowie społecznej znalazł się zapis o inwestycjach w nowe technologie węglowe, które pozwolą górnikom przetrwać. Strona społeczna postuluje, żeby wszystkie ustalenia zostały zapisane ustawowo.

Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, spodziewa się, że umowa społeczna zostanie podpisana najpóźniej na początku marca.

– Chcielibyśmy, żeby pod koniec lutego lub na początku marca umowa społeczna została podpisana. Za chwilę wszystkie spółki węglowe będą w coraz trudniejszej sytuacji w związku z tym, że energetyka, która zakontraktowała węgiel, dalej go nie odbiera i jednocześnie za niego nie płaci. Zależy nam, aby jak najszybciej podpisać umowę społeczną i uzyskać akceptację Unii Europejskiej. (…) Chcemy, żeby gwarancje zostały zapisane ustawowo, aby – jeżeli dojdzie do zmiany osób rządzących – nie było tak łatwo wypowiedzieć porozumienia – mówi Bogusław Hutek.

Kanwą górniczej umowy społecznej ma być ubiegłoroczne porozumienie z Katowic. Nakreślono w nim plan wygaszania kopalń do 2049 r. z gwarancją subsydiowania produkcji węgla. Ponadto górnicy mają mieć gwarancje pracy do emerytury lub osłony socjalne.

Umowa społeczna ma rozszerzyć i doprecyzować zapisy ubiegłorocznego porozumienia. Podstawą prac jest projekt przygotowany przez związki zawodowe.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl