fot. PAP/Wojciech Kryński

40. rocznica wygłoszenia papieskiej Ewangelii pracy

40 lat temu w Katowicach Papież Polak – św. Jan Paweł II wygłosił historyczną papieską Ewangelię pracy.

W 1983 r. Papież Jan Paweł II spotkał się z wiernymi podczas nabożeństwa maryjnego na lotnisku Muchowiec. Było to największe zgromadzenie w historii Katowic. Ojciec Święty wygłosił wówczas słowo, które dziś uznawane jest za jedno z ważniejszych papieskich wystąpień w nurcie tzw. Ewangelii pracy i nauki społecznej Kościoła.

„Praca ludzka stoi pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny. Jeśli tego ładu brak, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości nienawiść” – powiedział do zgromadzonych wiernych Jan Paweł II.

20 czerwca mija dokładnie 40 lat od tamtego historycznego przemówienia. Z tej okazji na Placu Wolności w Katowicach, po południu,  otwarta zostanie wystawa plenerowa. Przygotowało ją stowarzyszenie „Pokolenie”. Będzie ona prezentować m.in. archiwalne zdjęcia, fragmenty homilii Papieża oraz wypowiedzi uczestników tamtego spotkania. Dodatkowo z inicjatywy  Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego wydana została specjalna broszura.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl