Szansa na beatyfikacje i kanonizację rodziców św. Jana Pawła II

Jest szansa, że zostanie wszczęty proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny rodziców św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Mówił o tym ks. kard. Stanisław Dziwisz. Sekretarz św. Jana Pawła II wskazywał, że duchowa postawa Ojca Świętego uformowała się w rodzinie dzięki wierze rodziców. 

Wiele osób  pyta ks. kard. Stanisława Dziwisza o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II. Po raz pierwszy sekretarz papieża mówił o tym podczas Mszy św. odpustowej w parafii św. Anny w Wohyniu w diecezji siedleckiej.

Rodzice Karola Wojtyły zostawili w jego świadomości głęboki ślad – wskazał ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Zawsze miał przy sobie niewielkie zdjęcia, małe portreciki swoich rodziców. Tak samo było też w Watykanie. Na biurku miał małe portrety, małe zdjęcia rodziców. I do tego doświadczenia potem powracał. Powracał, kiedy mówił, jak ważni są rodzice w naszym życiu – zwrócił uwagę ks. prof. Jan Machniak.

Mama Karola Wojtyły wpisała się jako osoba cicha i bardzo pobożna. Ojciec Święty niewiele pamiętał swoją mamę, bo zmarła, kiedy był jeszcze dzieckiem.

– Karol Wojtyła wrócił pamięcią do swojej mamy, kiedy przygotowywał się do matury. Napisał piękny wiersz: „Nad Twoją mogiłą białą i cichą”, wspominając doświadczenie odejścia matki i tego grobu, który pewnie nawiedzał – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Kiedy zmarła mama papieża, a starszy brat udał się na studia do Krakowa, Karol Wojtyła został w Wadowicach razem ze swoim ojcem. To on wywarł w życiu Ojca Świętego bardzo ważną rolę.

– Ojciec chciał przekazać swojemu synowi to, co jest najważniejsze: ciepło domu rodzinnego, ale przede wszystkim głęboką wiarę. Zabierał swojego syna na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej – akcentował kapłan.

Z zachowanych wspomnień wynika, że ojciec Karola Wojtyły po śmierci mamy papieża miał do niego powiedzieć, że teraz to Matka Boża będzie jego mamą.

TV Trwam News/RIRM

drukuj