fot. PAP/Leszek Szymański

Ks. abp H. Hoser: Jan Paweł II pokazał nam fundamentalną i sakralną wartość życia człowieka

Jan Paweł II pokazał nam fundamentalną i sakralną wartość życia człowieka. Nie było w historii Kościoła osoby, która więcej napisała o wartości ludzkiej płciowości – powiedział lekarz i misjonarz, pierwszy przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych ks. abp Henryk Hoser.

Ks. abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że obchody stulecia urodzin Papieża to przede wszystkim wielkie zobowiązanie, aby dobrze poznać nauczanie Jana Pawła II, zwłaszcza w zakresie godności ludzkiej osoby, wartości życia i powołania do małżeństwa i rodziny. Przypomniał, że to, co papież Polak stworzył i ofiarował nam w zakresie teologii ciała, autor biografii papieża George Weigel nazwał „bombą zegarową, która wybuchnie w trzecim tysiącleciu”.

„W całej historii Kościoła nie było nikogo, kto tak dużo napisał o wartości ludzkiej płciowości” – powiedział ks. abp Hoser.

Podkreślił, że „aby być obrońcą życia, trzeba mieć bardzo solidne argumenty, odpowiedni warsztat naukowy z zakresu antropologii ogólnej. Same tezy i emocje nic nam nie dadzą”.

Mówiąc o wkładzie ks. kard. Karola Wojtyły we współczesną naukę, filozofię i teologię, wspomniał o stworzeniu przez niego antropologii integralnej, czyli całościowej.

„Zakłada ona, że w poszukiwaniu prawdy o człowieku uwzględnia się nie tylko dorobek filozoficzny, ale także to, co o pochodzeniu oraz tożsamości człowieka mówi Biblia oraz oparta na niej teologia” – zaznaczył.

Ks. abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że współczesna nauka daje coraz więcej odpowiedzi fragmentarycznych.

„Tymczasem Karol Wojtyła, jako filozof i teolog, starał się pokazać wszystkie wymiary bytowe człowieka zarówno te realizowane w doczesności, jak i związane z transcendencją. Papież bardzo często używał pojęcia >>genealogia boska<<. Kładł nacisk na to, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, w związku z tym posiada ogromną wartość, która przewyższa wartości wszystkich innych bytów istniejących. W konsekwencji ludzkiej osobie przysługuje niezbywalna godność” – powiedział.

„Jan Paweł II bardzo często podkreślał, że ludzkie życie samo w sobie ma wielką wartość, nawet jeśli jego manifestacje biologiczne, bywają niekiedy patologiczne. Ta podstawowa wartość jest niezmienna. Ma ona charakter fundamentalny i sakralny” – dodał.

Ksiądz arcybiskup wspomniał o wkładzie Karola Wojtyły w obrady Soboru Watykańskiego II.

„Jego dogłębna analiza encykliki Pawła VI >>Humanae vitae<< oraz wykłady lubelskie zaowocowały książką >>Miłość i odpowiedzialność<<, w której mówi on o ludzkiej miłości w perspektywie antropologii integralnej. Tam bardzo wyraźnie zaznacza, że człowiek jest podmiotem i nigdy nie wolno traktować go w sposób użytkowy” – zwrócił uwagę ks. abp Hoser.

Powiedział, że wkładem w ochronę ludzkiego życia było złożenie Papieskiej Akademii Życia i Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

„Ojciec Święty miał świadomość, że życie człowieka od poczęcia jest nierozłącznie związane z małżeństwem i z rodziną, stąd jego ogromna troska, aby duchowni i świeccy odkryli wartość powołania do małżeństwa i roli rodziny w życiu Kościoła i narodu” – powiedział abp Hoser.

Dodał, że „wielką kartą jego nauczania w tym zakresie była encyklika >>Evangelium vitae<<” opublikowana 25 marca 1995 r.

„To był niesłychanie ważny dokument mówiący, kim jest człowiek, skąd pochodzi i dokąd zmierza. Papież ocenił w nim podejście świata do ludzkiego życia, ostrzegając przed nowymi zagrożeniami, wśród których wymienił ludobójstwo, przerywanie ciąży, eutanazje oraz inne działania zmierzającego do przedmiotowego traktowania człowieka” – powiedział duchowny.

Ks. abp Hoser nazwał encyklikę „Evangelium vitae” podstawowym dokumentem dla bioetyki chrześcijańskiej.

Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II przez cztery lata wykładał także teologię ludzkiego ciała, ukazując je jako nietykalne. Podkreślał, że nie można pod żadnym pozorem pomniejszać jego wartości. Z kolei podczas audiencji środowych Papież mówił, że człowiek jest powołany nie tylko do ochrony życia, ale także jego promocji. Poruszył również zagadnienie intymności małżeńskiej.

„To była nowość, która wciąż domaga się poznania i przełożenia na konkret życia” – powiedział ksiądz arcybiskup.

Stwierdził, że „zamiast zachwycania się papieskimi kremówkami trzeba przełożyć nauczanie Jana Pawła II na wymiar katechetyczny w zależności od grupy wiekowej, do której mówimy, na duszpasterstwo rodzin i na homiletykę (nauka o układaniu i wygłaszaniu kazań – PAP), aby w końcu nauczanie Papieża poznał zwykły człowiek”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl