fot. PAP

Trudna sytuacja polskiego węgla

Związkowcy z Katowickiego Holdingu Węglowego powołali sztab protestacyjno-strajkowy. Obawiają się, że z powodu trudnej sytuacji spółki pensje pracowników są zagrożone. Zarząd zapewnia jednak, że nie zabraknie środków na wypłaty w najbliższych miesiącach. Dziś związkowcy mają rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami zarządu.

– Obawiamy się, że np. za miesiąc czy dwa nie będzie wypłaty. Jeżeli dojdzie do takiego spotkania, to chcemy żeby zarząd nas poinformował, że nie tylko jest zła sytuacja, jeśli chodzi o Kompanię Węglową, ale również jest jeszcze taka firma, jak katowicki Holding Węglowy, który poniósł bardzo wielkie wyrzeczenia, za względu na to, że prawie w okresie 7 lat z 20 tys. zostało nas 14,5 tys. Likwidowano kopalnie, łączono te kopalnie, były odprawy dla pracowników administracji, ludzie odchodzili, my w pewnym momencie zgodziliśmy się na to i jesteśmy najtańszą firmą jeśli chodzi o koszt wydobycia jednej tony węgla – powiedział Krzysztof Urban, NSZZ „S” Katowickiego Holdingu Węglowego.

Z powodu spadku zapotrzebowania na węgiel, na zwałach kopalń należących do Katowickiego Holdingu Węglowego leży ponad 1,6 mln ton tego surowca. Z podobnym problemem boryka się największa górnicza spółka węglowa w UE – Kompania Węglowa. Ma ona ponad 5 mln ton niesprzedanego węgla.

 

TV Trwam News

drukuj