fot. PAP

Karolina Elbanowska: nie pozwolimy skrzywdzić naszych dzieci

„My rodzice nie poddajemy się nigdy; będziemy działali do skutku bo kadencja rodzica jest dożywotnia, a rządy się  zmieniają” – powiedziała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik praw Rodziców.

Wczoraj głosami koalicji rządzącej Sejm odrzucił obywatelski wniosek ws. referendum dot. obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Za wnioskiem była cała opozycja: PiS, Twój Ruch, SLD, SP. Przeciw PO i PSL. Z klubu ludowców z dyscypliny w głosowaniu wyłamało się dwóch posłów; otrzymali oni za to kary nagany. Karolina Elbanowska stwierdziła, że to głosowanie jest porażką demokracji; Sejm nie jest reprezentantem woli narodu.

Żaden polityk, żaden minister nie kocha dzieci, to rodzice kochają swoje dzieci i wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Wiem, że może wielu z nas odczuwa gorycz w sercu, taki smutek, ale z tego i tak wyjdzie dobro. Nie poddamy się, będziemy działać dalej i nie pozwolimy skrzywdzić naszych dzieci. Będziemy robić wszystko, żeby jak najwięcej rodziców miało wolny wybór w sprawie edukacji swoich 6-cioletnich dzieci – powiedziała Karolina Elbanowska, prezes Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Politycy PiS zapowiedzieli, że złożą poselski wniosek o referendum. Poseł Marzena Machałek podkreśla, że PO odrzucając ten wniosek powoływała się na mnogość pytań – a to według polityków partii rządzącej – mogłoby spowodować nieprecyzyjny wynik referendum.

–   Uważamy, że należy wrócić do sprawy referendum i wrócić do jednego zasadniczego pytania: czy Polacy chcą obniżenia wieku szkolnego obowiązującego dla wszystkich, czy chcą, aby ta decyzja pozostała w sugestii rodziców? My – jako Prawo i Sprawiedliwość – od początku byliśmy po stronie rodziców. Uważamy, że to rodzice najlepiej znają swoje dzieci i to rodzice powinni o tym decydować. Obywatele również mają prawo decydować o kształcie polskiej edukacji i o tym, kiedy posłać swoje dziecko do szkoły. Będziemy więc składać wniosek o to, żeby było przeprowadzone referendum i żeby Polacy mogli się w tej kwestii wypowiedzieć – powiedziała poseł Marzena Machałek.

Karolina Elbanowska podkreśla, że normalni ludzie w Polsce i politycy „żyją na dwóch różnych planetach”. Co innego widzą posłowie, a co innego rodzice.

My żyjemy na planecie ziemia, twardo stąpamy po ziemi, widzimy co się dzieje w szkołach. Z roku na rok liczba rodziców, którzy posłali 6-cio latki do szkół jest coraz mniejsza. 80 proc. rodziców wybrało dla swoich 6-cio letnich dzieci edukację przedszkolną. O czym to świadczy? O tym, że szkoły nie są przygotowane, przede wszystkim, że system jest nieprzygotowany. Dzisiaj nasz rząd kwestionuje nasze raporty. Społeczny raport robiony nakładami społecznymi przez rodziców jest obśmiewany. Mało tego, dzisiaj sam rząd wyśmiewa raport NIK-u mówiąc o tym, że skontrolowano tylko 30 szkół; tak jakby kwestionował w ogóle sposób, metodologię funkcjonowania NIK-u. To jest naprawdę kompromitacja dla tych osób, które coś takiego mówią – stwierdziła Karolina Elbanowska, prezes Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

 

RIRM

drukuj