Portugalia ogranicza prawo adopcji dzieci dla homoseksualistów

W Portugalii weszła w życie ustawa dopuszczająca osoby homoseksualne do udziału w wychowaniu dzieci swoich partnerów. Przepisy są określane jako tzw. ko-adopcja. Chodzi o przysposobienie dzieci z poprzedniego związku.

Podobne uprawnienia zyskali też homoseksualiści, których partner został rodzicem po zapłodnieniu in vitro lub za pomocą surogatki spoza Portugalii.

Nowe prawo pozwala homoseksualistom na opiekę nad potomstwem partnerów, ale nie daje im wielkich uprawnień, np. prawa do dziedziczenia. Zgodnie z nową ustawą prawa osoby homoseksualnej do opieki nad potomstwem partnera kończą się po osiągnięciu przez dziecko 18. roku życia.

Według ekspertów, nowe przypisy w przyszłości mogą otworzyć dewiacyjnym parom drogę do pełnej adopcji dzieci.

Żadna ustawa nie może pozwolić na traktowanie dziecka jak przedmiot – mówi prof. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Na dziecku nie można robić eksperymentów psychologicznych. Są pewne prawa, które zna już psychologia rozwojowa, mianowicie to, że dziecko potrzebuje kochającego środowiska rodziców naturalnych. Potrzebuje ojca i matki. Tylko naturalna rodzina, składająca się z kobiety, żony, matki i męża, ojca, mężczyzny, daje dziecku właściwe warunki do tego, aby kształtować swoją tożsamość płciową. Mężczyzna – ojciec jest pierwszym wzorem mężczyzny napotkanym przez dziecko, tak jak kobieta – matka stanowi pierwszy wzór kobiety, matki – podkreśla prof. Urszula Dudziak.

W marcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny w Lizbonie negatywnie ustosunkował się do zaproponowanego przez parlament referendum w sprawie zezwolenia związkom homoseksualnym na adopcję dzieci.

Od 2010 r. w Portugalii homoseksualiści mogą zawierać związki na prawach małżeństwa mężczyzny i kobiety. Według statystyk średnio co roku związki takie zawiera 318 par.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl