fot. PAP/Marcin Bielecki

MEN apeluje o wzmożone bezpieczeństwo w wakacje

Ponad 4,5 miliona uczniów rozpoczęło wakacje. W związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca uwagę, aby rodzice zadbali o bezpieczeństwo swoich dzieci udających się na wypoczynek.

Chodzi m.in. o sprawdzenie na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl, czy dany wyjazd został zgłoszony kuratorowi oświaty i jest legalny.

Natomiast na innej stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl po wpisaniu numeru rejestracyjnego można zorientować się, czy pojazd ma aktualne badania techniczne i polisę.

Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, mówi na co jeszcze warto zwrócić uwagę wysyłając dzieci w podróż.

– W telefony dzieci warto wpisać numery alarmowe, numery, które mogą być przydatne w momencie, gdy pojawi się jakieś zagrożenie. Przy okazji organizowania wyjazdów zagranicznych dla dzieci warto też odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.polakzagranicą.msz.gov.pl. Na telefony komórkowe można również ściągnąć bezpłatną aplikację „iPolak”. Przedstawia i prezentuje ona informacje o ostrzeżeniach dla podróżnych. Warto też dokonać rejestracji naszego wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”. Serwis ten powoduje, że zostajemy odnalezieni przez służby w przypadku zagrożenia – tłumaczy Anna Ostrowska.

MEN przypomina także o odpowiednim skompletowaniu bagażu dziecka. Oprócz ubrań i środków higieny, powinna się w nim znaleźć legitymacja szkolna, kartka z adresem kolonii czy obozu oraz telefonami kontaktowymi.

W przypadku niepokojących sygnałów dot. np. złych warunków na kolonii -należy to zgłosić do odpowiedniego dla miejsca kuratora oświaty lub zawiadomić służby.

RIRM

drukuj