Polonia uczci odzyskanie niepodległości

Polacy mieszkający w najdalszych zakątkach świata  będą świętowali 95. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Uroczystości odbędą się także w Stanach Zjednoczonych.

W Niles pierwsze uroczystości odbędą się już w najbliższą sobotę,  9 listopada. Uczestnicy obchodów spotkają się o godz. 15.30 (czasu lokalnego) na cmentarzu św. Wojciecha, gdzie znajduje się Pomnik Katyński. Odprawiona zostanie tam Msza św. w intencji Ojczyzny. W ten sposób Polacy tam mieszkający pragną także oddać hołd polskim bohaterom, którzy niezłomnie i odważnie walczyli o wolną Ojczyznę, często płacąc najwyższą cenę. W trakcie uroczystości wystąpi chór im. Paderewskiego.

Po zakończeniu oficjalnych obchodów ich uczestnicy zaproszeni zostali do klubu LEGACY (przy 5522 W. Belmont w Chicago), gdzie Polacy spotkają się, by wspólnie świętować odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Następnego dnia tj. 10 listopada br. w bazylice mniejszej pw. św. Jacka w Chicago (3636 West Wolfram Street, Chicago IL 60618) sprawowana będzie Msza św. w intencji wszystkich walczących o niepodległy byt państwa polskiego. Początek Eucharystii o godz. 12.30 (czasu lokalnego).

Następnie po Mszy św. w sali Resurrection Hall odbędzie się prezentacja wystawy „Droga do niepodległości od Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego do żołnierzy wyklętych i do czasów współczesnych”.

Kolejnym punktem obchodów będzie spotkanie z reżyserem Grzegorzem Braunem. Za pośrednictwem łącz internetowych będzie mówił na temat: „Marsz Narodu Polskiego ku wolności w ostatnich stuleciach”. Początek telekonferencji z reżyserem o godz. 14.00 (czasu lokalnego).

Na uroczystości zapraszają: Niezależna Grupa Motocyklowa ANDERS, Klub Motocyklowy LEGACY MC oraz Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość.

 

Izabela Kozłowska

drukuj