fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Sobolewski: Trwają przygotowania do wdrożenia głosowania korespondencyjnego m.in. dla seniorów

Szef Komitetu Wykonawczego PiS-u Krzysztof Sobolewski, powiedział, że czynione są przygotowania do wdrożenia głosowania korespondencyjnego między innymi dla seniorów. Taki sposób oddania głosu tym osobom 10 maja został zapisany w tzw. pierwszej tarczy antykryzysowej. Ma to związek z pandemią koronawirusa.

PiS chce, by głosowanie listowne było dostępne dla wszystkich. Przepisy w tej sprawie przyjął już Sejm. Projekt jest w Senacie.

Politycy partii rządzącej czekają na rozstrzygniecie procesu legislacyjnego w wyższej izbie parlamentu. Na razie nie widać jednak dobrej woli marszałka Senatu – powiedział poseł Krzysztof Sobolewski.

– Dzisiaj dowiedziałem się, że posiedzenie komisji, która zajmie się tym projektem, będzie dopiero 28 kwietnia, czyli na plenarne posiedzenie Senatu ten projekt trafi prawdopodobnie dopiero 5 maja. Będziemy musieli więc poradzić sobie także z tą obstrukcją. Liczyliśmy na to, że będzie liczyć się interes wyborców i możliwość skorzystania z ich prawa wyborczego będzie interesem nadrzędnym dla marszałka. Okazało się jednak, że wyżej stoi interes partyjny i kandydatki, która ostatnio nie ma zbyt dobrej passy w sondażach czy opinii publicznej – wskazał Krzysztof Sobolewski.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że kampania wyborcza przeniosła się do internetu i mediów społecznościowych. Kandydaci na prezydenta musieli zrezygnować ze spotkań z wyborcami czy wieców.

RIRM

drukuj