fot. policja.pl

PK: Akty oskarżenia przeciwko 12 handlarzom dopalaczami; w tym zarzuty dotyczące śmierci 4 osób

Prokurator skierował do sądów trzy akty oskarżenia łącznie przeciwko 12 osobom, które będą odpowiadały między innymi za handel dopalaczami – powiedziała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. W wyniku ich zażycia doszło do śmiertelnego zatrucia czterech osób – podkreśliła prokurator.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej poinformowała, ze trzy akty oskarżenia przeciwko 12 osobom skierował do Sadów Okręgowych w Lodzi i Piotrkowie Trybunalskim Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

„Prokurator oskarżył dziesięciu mężczyzn i dwie kobiety m.in. o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla zżycia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu szkodliwych dla zżycia i zdrowia produktów tzw. dopalaczy” – podała prokurator.

Wskazała, że sprzedawane przez oskarżonych dopalacze zawierały niebezpieczne substancje.

„Z uwagi na ich właściwości chemiczno-toksykologiczne, w przypadku spożycia stwarzały realne zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. W następstwie zażycia dopalaczy doszło do śmiertelnego zatrucia czterech osób” – zaznaczyła rzecznik Prokuratury Krajowej.

Poinformowała, ze postepowanie prowadzone przez łódzki wydział zamiejscowy PK dotyczyło wprowadzania do obrotu dopalaczy w okresie od lipca do października 2018 roku w Lodzi i Bełchatowie.

„Aktami oskarżenia objęto zarzuty dotyczące śmierci czterech osób, w tym trzech na terenie Lodzi i jednego na terenie Bełchatowa” – podała Ewa Bialik.

Według ustaleń śledczych ujawnione przypadki zatruć w większości nastąpiły na skutek zażycia niewielkich ilości, a nawet na skutek jednorazowego zaciągnięcia się środkiem zawierającym pochodne fentanylu. Sekcja zwłok zmarłego w Bełchatowie młodego mężczyzny i badania toksykologiczne wykazały, ze przyczyna jego śmierci było zażycie tej substancji.

Rzeczniczka PK powiedziała, ze do najbardziej popularnych środków dostępnych na terenie Bełchatowa należały syntetyczne a-PiHP lub a-PVP o potocznej nazwie „Alfa” występujące w postaci kryształu lub proszku oraz tzw. „Gałgan”, „Hassan”, syntetyczna pochodna haszyszu.

„Środek ten występuje w postaci brązowej lub czarnej masy plastycznej” – podała prokurator.

Za zarzucane czyny może grozić do 12 lat więzienia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl