fot. PAP/Marcin Obara

K. Sobolewski o postanowieniu Sądu Najwyższego: To postanowienie kończy cykl wyborczy i potwierdza to, że pan prezydent Andrzej Duda obejmie urząd 6 sierpnia

To postanowienie kończy cykl wyborczy i potwierdza to, że pan prezydent Andrzej Duda obejmie urząd 6 sierpnia po zaprzysiężeniu, natomiast – jak widać – dla opozycji ten czas trwa ciągle i można go najlepiej scharakteryzować słowami „przegrywać trzeba umieć” – wskazał poseł Krzysztof Sobolewski.

Uchwała Sądu Najwyższego w tej sprawie została wydana wczoraj w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W uzasadnieniu podano, że Sąd Najwyższy wziął pod uwagę wszystkie okoliczności, także te, które były przedmiotem protestu wyborczego.

Koalicja Obywatelska podważa jednak uchwałę i mówi, że sędziowie opiniowani przez nową KRS nie mogą orzekać, oraz że wybory były nieuczciwe, a Sąd Najwyższy przeszedł nad tym do porządku dziennego.

Poseł Krzysztof Sobolewski powiedział, że decyzja Sądu Najwyższego potwierdza stałość ustroju demokratycznego w Polsce, a KO podważając ją, pokazuje, że nie potrafi przegrywać.

– To postanowienie kończy ten cykl wyborczy i potwierdza to, że pan prezydent Andrzej Duda obejmie urząd 6 sierpnia po zaprzysiężeniu, natomiast – jak widać – dla opozycji ten czas trwa ciągle i można go najlepiej scharakteryzować słowami „przegrywać trzeba umieć”. Gdy okazało się, że jedną kandydatkę sami zdjęli, bo była tak słaba, że obawiali się kompromitacji, a drugi kandydat przegrał, to teraz się okazuje, że to były niedemokratyczne i nieuczciwe wybory. Oczywiście nigdzie nie są w stanie tego udowodnić, czego najlepszym przykładem było to, że Sąd Najwyższy pozostawił ich protest wyborczy bez dalszego obiegu – zaznaczył Krzysztof Sobolewski.

W czwartek Andrzej Duda złoży przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę i rozpocznie drugą kadencję. Zgromadzenie będzie odbywało się w reżimie pandemii.

Po tym jak Covid-19 stwierdzono m.in. u senatora Jana Filipa Libickiego, część parlamentarzystów jest w kwarantannie i nie może na nie przybyć. Część polityków KO zapowiada natomiast, że nie pojawi się na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy w geście protestu.

 

RIRM

drukuj