fot. PAP/Mateusz Marek

Politycy Zjednoczonej Prawicy rozpoczęli kontrolę poselską zarządu województwa opolskiego

Politycy Zjednoczonej Prawicy rozpoczęli pierwszą w historii kontrolę poselską zarządu województwa opolskiego koalicji PO-Mniejszość Niemiecka-PSL. Prowadzą ją wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski oraz poseł Katarzyna Czochara.

Politycy mają wątpliwości co do działalności samorządu z zakresu wydatkowania pieniędzy publicznych m.in. na służbę zdrowia, kulturę, edukację oraz infrastrukturę.

Jak zaznaczył wiceminister Janusz Kowalski, w pierwszej kolejności politycy ZP przyjrzą się Fundacji Rozwoju Śląska, która jest związana z Mniejszością Niemiecką.

– Poprosiliśmy  o dokumenty  z ostatniej dekady, z ostatnich dziesięciu lat, przekazywanych i  zawieranych wszystkich umów z Fundacją Rozwoju Śląska. Merytorycznie i spokojnie sprawdzimy, jak te pieniądze były wydatkowane w przypadku podpisywanych umów przez władzę  województwa, spółki oraz instytucje. W tej chwili nie wyciągamy żadnych wniosków. W sposób profesjonalny badamy z posłami Prawa i Sprawiedliwości każdy afekt wydawania pieniędzy publicznych w   województwie opolskim, w tym m.in. pieniędzy wydanych na Fundację Rozwoju Śląska – powiedział Janusz Kowalski.

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Solidarnej Polski klub radnych PiS w opolskim sejmiku województwa złożył wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły, szefa PO w Opolskiem. Śledczy zarzucają mu niedopełnienie obowiązków służbowych.

 

RIRM

drukuj