fot. PAP/Darek Delmanowicz

Już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do polskich rodzin

Ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do polskich rodzin. Wartość przyznanych świadczeń wynosi blisko 470 mln zł. Beneficjenci wykonali ponad 61 tys. płatności. ZUS rozpoczął już wypłatę środków dla przedsiębiorstw, które zrealizowały bon. W ramach pierwszej transzy na konto 5 tys. podmiotów trafią 23 mln zł.

Dotychczas chęć udziału w programie zgłosiło 14 tys. podmiotów. Za pomocą bonu można płacić m.in. za usługi hotelarskie w Polsce.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, wskazała, że program cieszy się pozytywną opinią wśród przedsiębiorców.

– Otrzymujemy sygnały, że teraz jest to ogromna pomoc, dlatego że mamy przedsiębiorców, którzy skorzystali już na kwotę 500 tys. zł, 50 tys. i 100 tys. zł w zależności od tego, jaka liczba osób skorzystała. Faktycznie ta opinia jest pozytywna, że jest to dla nich ogromne wsparcie finansowe – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę i inne środki płatnicze. Świadczenie to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Bon w wysokości 500 zł jest przyznawany na każde dziecko do 18 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych kwota wynosi 1 tys. zł. Bon ma formę cyfrowego kodu. Uprawnionych do świadczenia jest 6,5 mln dzieci.

RIRM

drukuj