fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”: Badania pokazują, że Bitwa Warszawska jest obecna w świadomości Polaków

Badania, które przeprowadzało Narodowe Centrum Kultury przed obchodami, pokazują, że Bitwa Warszawska jest w świadomości Polaków. Wskazuje się ją jako bitwę, która jest przez nas rozpoznawalna i celebrowana – podkreślił Jan Kowalski. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam mówił o państwowych obchodach setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

W tym roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej (13-25.08.1920) oraz przełomowego momentu w starciu zbrojnym zwanego „Cudem nad Wisłą”, który miał miejsce 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Badania, które przeprowadzało Narodowe Centrum Kultury przed obchodami, pokazują, że Bitwa Warszawska jest w świadomości Polaków. Wskazuje się ją jako bitwę, która jest przez nas rozpoznawalna i celebrowana – wskazuje Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Z tej okazji Biuro przygotowało specjalne atrakcje dla uczczenia okrągłej rocznicy wydarzeń z 1920 roku. W piątek 14 sierpnia odbędzie się premiera filmu „Wiktoria 1920” w nowej technologii z wykorzystaniem oculusów.

– Technologia polega na tym, że musimy założyć na naszą głowę specjalne urządzenie, które nazywa się goglami lub oculusami. Pozwala to nam oglądać film w wirtualnej rzeczywistości 3D. Dzięki temu stajemy się bohaterami filmu – tłumaczy Jan Kowalski.

Obraz opowiada o pracy wywiadu oraz o wydarzeniach z 1920 roku. Od 15 września film będzie można obejrzeć w internecie.

15 sierpnia odbędzie się koncert zatytułowany „Wdzięczni bohaterom 1920”.

– Koncert to za mało powiedziane, będzie to widowisko multimedialne, które łączy w sobie elementy videomapingu, polegające na wyświetlaniu filmu na zbudowanej scenografii na kościele w Radzyminie. Ponadto pierwszy raz na płycie stadionu narodowego PGE będzie szarża 30 koni – informuje dyrektor biura.

Przedsięwzięcie wymaga wielu przygotowań i prób. Od dziś (12 sierpnia b.r.) rozpoczną się pierwsze próby muzyczne. Na scenie będzie można i posłuchać m.in. Stanisławę Celińską, Piotra Cugowskiego i Katarzynę Cerekwicką.

Będzie można również zobaczyć rekonstrukcję wydarzeń z tego okresu. Premiera spektaklu odbędzie się 15 sierpnia.

– Organizujemy to wydarzenie razem z PGE Narodowy. Pokazy będą się jeszcze odbywały 20, 21 i 22 sierpnia. Na każdy z takich pokazów można  kupić bilety w cenie od 10 do 30 zł – wyjaśnia Jan Kowalski.

Decyzja o kilku terminach projekcji jest wynikiem panującej epidemii koronawirusa. W związku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w jednym spektaklu jednocześnie będzie mogło uczestniczyć 10 tys. osób.

– Organizatorzy bardzo dbają o wszelkie kwestie bezpieczeństwa oraz o to, aby wszystko było przygotowane w jak najlepszej jakości – zapewnia dyrektor biura „Niepodległa”.

W ramach kampanii „Wiktoria 1920” organizatorzy zachęcają wszystkich Polaków do podzielenia się zdjęciami, zapiskami i wspomnieniami z wydarzeń związanymi z Bitwą Warszawską. Nadesłane zdjęcia zostaną wykorzystane do stworzenia mozaiki z napisem „Wiktoria 1920”.

Biuro „Niepodległa” cyklicznie organizuje programy dotacyjne w ramach, których dofinansowuje projekty samorządowych instytucji. W związku z setną rocznicą biuro ogłosiło również nabór do specjalnego projektu, w ramach którego można było uzyskać 40 tys. złotych.

W tym roku stworzyliśmy specjalny nabór ogłoszony 15 czerwca na projekty do 40 tysięcy złotych. Nabór trwał do 15 lipca, a na początku sierpnia ogłosiliśmy wyniki. W sumie dofinansowaliśmy 157 projektów – wyjaśnia gość programu TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj