Jest przedwstępna umowa dot. sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze

Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze. Zgodę na sprzedaż kopalni musi wyrazić jeszcze nadzwyczajne walne zgromadzenie SRK, które zbierze się w sobotę, a także UOKiK. Tauron poinformował także, że w ostatecznej fazie znajdują się negocjacje ze stroną społeczną przejmowanego zakładu. 

Ostateczna umowa nie może zostać podpisana bez porozumienia ze związkowcami. Tak wynika m.in. z porozumienia ze stycznia tego roku – podkreśla Stanisław Kłysz, przewodniczący „Solidarności” w kopalni Brzeszcze. Wyraża on tym samym nadzieję, że rząd dotrzyma słowa.

– Strony, a więc zarząd Tauronu, zarząd SRK, przedstawiciel rządu i strona społeczna z kopalni Brzeszcze, usiądą do podpisania tzw. gwarancji pracowniczej i pakietu socjalnego. Te wszystkie elementy dotyczące ilości pracowników, konkretnych inwestycji, poziomu wydobycia – bo to nam gwarantuje, zasad wynagradzania, innych świadczeń socjalnych, gwarancji dla pracowników – to wszystko musi być wynegocjowane. Jest tak uzgodnione wstępnie ze stroną rządową – nie wiem czy dotrzyma słowa – że dopóki te elementy nie zostaną wynegocjowane, nie dojdzie do sprzedaży – zaznacza Stanisław Kłysz.

Tauron przejmie kopalnię Brzeszcze za symboliczna złotówkę. Jest to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej – wydzielony z niej i przejęty przez SRK. Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Obecnie należą do niego dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.

RIRM

drukuj