fot. flickr.com

Amerykański sprzęt wojskowy ma zostać rozmieszczony w Polsce

Amerykanie planują utworzenie w Ciechanowie dowództwa brygady. W bazie wojskowej będzie stacjonował sprzęt – ponad 200 jednostek. To część amerykańskiego planu rozmieszczenia w państwach naszego regionu uzbrojenia dla ciężkiej brygady sił lądowych.

Amerykański sprzęt trafi także do Drawska Pomorskiego, Skwierzyna i Choszczna. W ubiegłym tygodniu Polska i USA podpisały  porozumienie w tej sprawie.

Prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, zaznacza, że działania amerykańskie to pozytywny sygnał dla Polski.

– To wskazuje, że Stany Zjednoczone angażują się militarnie na terenie Europy Środkowej. Obecność amerykańska tutaj jest oczywiście wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa narodowego. Natomiast trzeba pamiętać o jednym – nad każdym elementem wojskowym, jeżeli idzie o państwa demokratyczne, zawsze rozstrzygający jest czynnik polityczny, a więc to, czy w sytuacji zagrożenia ten element wojskowy będzie rzeczywiście użyteczny będzie zależało od tego, jak będzie się kształtowała polityka Stanów Zjednoczonych. W sensie operacyjnym, to oczywiście nie jest to wielka siłą. Natomiast w sensie politycznym jest to zjawisko pozytywne – mówi prof. Szeremietiew.

Planowany termin rozmieszczenia sprzętu w Polsce to lipiec 2016 roku. Koszty przystosowania obiektów udostępnionych przez MON, ma ponieść strona amerykańska.

USA skorzysta przy tym ze środków Europejskiej Inicjatywy Wzmocnienia, ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę w 2014 roku.

RIRM

drukuj