fot. https://www.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej

Jubileuszowa wystawa klubu sportowego Gedania w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę zatytułowaną „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania”. Ekspozycję przygotowano z okazji stulecia klubu.

Jej celem jest przybliżenie historii Gedanii, a szczególnie okresu sprzed wojny. Gedania została założona 15 września 1922 roku przez Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk. Jednym z celów klubu było krzewienie polskości na Pomorzu. [czytaj więcej]

Prof. Mirosław Golon, wiceprezes gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, mówi, że wielu działaczy Gedanii po wybuchu II wojny światowej zostało zamordowanych przez Niemców za przywiązanie do Polski.

– Najbardziej symbolicznym będzie zamordowanie przez Niemców w okresie okupacji hitlerowskiej Henryka Kopeckiego, prezesa ówczesnego klubu sportowego Gedania, wiceprezesów Konrada Zdrojewskiego i Władysława Dębowskiego oraz setki innych gedanistów, którzy zostali zamordowani albo byli więzieni, prześladowani, szykanowani. Bycie w Gedanii oznaczało nie tylko bycie sympatykiem, czynnym miłośnikiem sportu, ale bycie w Gedanii oznaczało jasną i otwartą deklarację polskości, deklarację patriotyzmu, umiłowanie Ojczyzny. To było represjonowane, było podstawą do szykan – mówił prof. Mirosław Golon.

Po 1945 roku Gedania nie odzyskała dawnej świetności. Powodem była między innymi niechęć komunistów do instytucji nawiązujących do przedwojennej Polski. W efekcie klub występował w niższych ligach. Obecnie Gedania rozgrywa mecze na czwartym poziomie ligowym.

Wystawa poświęcona gdańskiemu klubowi będzie dostępna do 31 grudnia 2022 roku. Patronat honorowy nad ekspozycją objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl