fot. PAP

Jaworzno: Manifestacja pracowników spółki Atos

Na rynku w Jaworznie odbyła się manifestacja pracowników spółki Atos, która do tej pory ochraniała Zakład Górniczy Sobieski. 28 grudnia mają oni przejść do agencji Dozorbud Security Partner – zwycięscy przetargu na usługi ochroniarskie ogłoszony przez Grupę Tauron Polska Energia.

Nowy pracodawca proponuje wszystkim umowy śmieciowe i bardzo niskie wynagrodzenia. Zdaniem ochroniarzy warunki te są nie do przyjęcia. Ochroniarze podkreślają, że protestując w Barbórkę, chcą zwrócić uwagę na swoje problemy. Jak mówią pracownicy Tauronu świętują, a oni czują się oszukani. Zatrudnieniu pracowników na śmieciówkach sprzeciwia się też Solidarność Zakładu.

Oni tą manifestacją chcą zwrócić uwagę na swoje ciężkie warunki pracy jako ochroniarzy. Firma, która wygrała przetarg na ochronę kopalni zakład górniczy „Sobieski” i zakład górniczy „Janina” w Libiążu po prostu oferuje im jedynie umowy śmieciowe. To naprawdę jest upokarzające dla tych ludzi, którzy ryzykują swoim zdrowiem, być może nawet i życiem ochraniając takie zakłady jak kopalnie. Naprawdę oni chronią wielomilionowe urządzenia, które wchodzą lub wychodzą z zakładu pracy. No a tutaj po prostu traktuje się ich w taki sposób. My, jako „Solidarność”, już nawet na głównym forum w Tauronie mówiliśmy, ażeby rozpisywać przetargi tak by wygrywały firmy, które płacą, ale również wymagają – powiedział Dariusz Piechowicz z Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Tauron Wydobycie.

Ochroniarze na rynku będą czekać na pracowników dyrekcji i górników z Zakładu Górniczego Sobieski, którzy tradycyjnie przemaszerują spod siedziby zarządu firmy do kolegiaty św. Wojciecha i Katarzyny.

RIRM

drukuj