fot. Marek Borawski

Centrale związkowe zachęcają do udziału w manifestacji

Trzy największe centrale związkowe NSZZ „S”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych apelują o masowy udział w ogólnopolskich protestach w Warszawie.

Manifestacja w Warszawie odbędzie się już 11 września, ich kulminacja przypada na 14 września podczas głównej manifestacji ulicami miasta.

Związkowcy zarzucają rządowi Donalda Tuska działanie na szkodę obywateli i prowadzenie aroganckiej polityki antydemokratycznej. Przykładem jest chociażby zablokowane przez koalicję PO-PSL referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego.

Pod wnioskiem o przeprowadzenie takiego głosowania zebrano 2,5 mln podpisów. PO zablokowała też prace nad obywatelską ustawą o płacy minimalnej, dopuściła do upowszechnienia na niespotykaną w Europie skalę umów śmieciowych, a także znowelizowała kodeks pracy na szkodę pracowników. Wszystko to odbyło się bez rzetelnego dialogu społecznego – zwracają uwagę związkowcy.

Protesty w Warszawie będą trwać cztery dni. Każdego dnia podejmowane będą różne inicjatywy – podkreśla Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

– W pierwszym dniu będą pikiety pod sześcioma ministerstwami; jest też wiele grup, które niezależnie od tych oficjalnych pikiet będzie przemieszczała się, składała petycje i organizowała swoje debaty. Drugi dzień, będzie dniem debat eksperckich. Mamy postulaty do których jesteśmy przekonani i chcielibyśmy, aby zrecenzowali je różni naukowcy, eksperci, którzy znają się na tych tematach. Piątek będzie dniem bardziej otwartym, roboczo nazywamy to „Hyde-Parkiem”, taką wolną trybuną, ponieważ wsparcia naszym działaniom udziela bardzo wiele organizacji, stowarzyszeń, inicjatyw obywatelskich. Chcemy umożliwić każdemu, kto tam się pojawi, by mógł się zaprezentować, powiedzieć o swoich postulatach i pokazać się, że popiera nasze protesty – mówi Marek Lewandowski.

Główna manifestacja przejdzie ulicami Warszawy 14 września. Organizatorzy mają nadzieję, że weźmie w niej udział każdy komu nie jest obojętne to co się dzieje z Polską – dodaje Marek Lewandowski.

– Formuła tej wielkiej ogólnopolskiej manifestacji „Dość lekceważenia społeczeństwa” jest otwarta. Zapraszamy wszystkich, którym bliski jest postulat odwołania tego rządu, czy zmiany tego rządu. Tę zmianę rozumiemy w podwójny sposób, czyli albo zmiany jego zachowania czy skłonność do kompromisu, albo zmianę fizyczną, ponieważ skłonności kompromisu nie widać. Jedynym realnym postulatem jest odsunięcie Tuska od sprawowania władzy – dodaje Marek Lewandowski.

Tymczasem wczoraj przed Ministerstwem Sprawiedliwości protest NSZZ „Solidarność” rozpoczęli pracownicy sądów i prokuratur. Protestujący wskazywali na nadmierne obciążenie pracą i dysproporcje płacowe.

Warszawskie manifestacje mogą być początkiem szerokiej akcji protestacyjnej, w poszczególnych województwach. Związkowcy z Kujawsko-Pomorskiego zapowiedzieli, że po protestach w stolicy będą je kontynuowali w regionie. NSZZ „Solidarność” i OPZZ ogłosili, że organizują happening pod hasłem „Apel poległych obietnic PO i PSL”.

RIRM

drukuj