fot. Tomasz Strąg

Jasna Góra: 40-godzinne nabożeństwo poprzedzające Wielki Post

Na Jasnej Górze rozpoczęło się w niedzielę 40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwa, poprzedzająca Wielki Post, potrwa do wtorku. Towarzyszą jej specjalne intencje – dotyczące m.in. pogłębienia wiary i pokoju na świecie.

Jak przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry, już w tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpocznie 40-dniowy czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy.

Jak co roku w częstochowskim sanktuarium przygotowaniem do tego okresu jest trwające 40 godzin nabożeństwo, podczas którego wystawiany jest Najświętszy Sakrament – tak, by pielgrzymi i okoliczni mieszkańcy mogli włączać się w modlitwę.

W czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze, m.in. siostry zakonne, asysta jasnogórska i jasnogórskie chóry. Każdego roku nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw.

W tym roku wierni przepraszają za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm, za grzechy w rodzinach, wspólnotach i osobiste; dziękują m.in. za kapłaństwo i kapłanów oraz proszą – o pogłębienie wiary, o trzeźwość narodu, beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, o miłosierdzie i pokój dla świata oraz o powołania kapłańskie i zakonne.

PAP/RIRM

drukuj