PAP/Waldemar Deska

34. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę z udziałem marszałek Sejmu i premiera

Parlamentarzyści różnych opcji przybyli dziś z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. Wśród uczestników pielgrzymki są m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rozpoczętej przed południem Mszy św. z udziałem parlamentarzystów przewodniczył metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo, obchodzący w czwartek 11-lecie sprawowania swojej posługi biskupa częstochowskiego. Metropolita wygłosił także homilię adresowaną do posłów i senatorów.

Parlamentarzystów przywitał w sanktuarium przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Przypomniał, że na Jasnej Górze znajdują się liczne pamiątki polskiej historii, m.in. z okresu powstań i „tragedii rozbiorów”.

„W jej obliczu właśnie, na Jasnej Górze, gdzie znajdują się liczne pamiątki po powstańcach, uświadamiamy sobie zasadniczą rolę, jaką w demokratycznym społeczeństwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, za który odpowiedzialna jest władza ustawodawcza” – powiedział przeor jasnogórskiego klasztoru.

„Fundamentem tego porządku jest prawda o człowieku i jego niezbywalnych prawach, a także wspólnocie narodowej, zakorzenionej w tradycji chrześcijańskiej, na której zbudowana jest Europa. Za polskich parlamentarzystów, strzegących tego fundamentu – za was drodzy Państwo – serdecznie dziękujemy; za waszą służbę dla Rzeczypospolitej” – dodał o. Samuel Pacholski.

Jak mówił ojciec przeor, obecnie, wobec wojny na Ukrainie, „wszyscy zdajemy egzamin z praworządności, solidarności, dobrosąsiedzkiej współpracy i politycznego realizmu, który – jeśli tylko chcemy o tym pamiętać – odwołuje nas do słów Jezusa: wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mieście uczynili”. Wyraził nadzieję, że modlitwa przyczyni się do zakończenia wojny.

Parlamentarzyści tradycyjnie przybywają na Jasną Górę 2 lutego, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Tradycyjnie po Mszy św. odczytywany jest akt zawierzenia Matce Bożej. Przed Eucharystią parlamentarzyści m.in. złożyli kwiaty i modlili się przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Oddali też hołd Janowi Pawłowi II, modląc się przy jego pomniku na Jasnej Górze.

PAP

drukuj