Jarosław Kaczyński ucina spekulacje dot. napięć pomiędzy PiS a Prezydentem RP

Zjednoczona Prawica jest rodziną, w której jest także prezydent – tak Jarosław Kaczyński ucina spekulacje dotyczące napięć pomiędzy partią rządzącą a Pałacem Prezydenckim. W piątek prezes Prawa i Sprawiedliwości spotkał się w belwederze z Andrzejem Dudą. Dyskusja dotyczyła kompromisu w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej rozmowy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, przekazał swoje uwagi co do poprawek PiS dotyczących reformy sądownictwa. W niektórych kwestiach się nie zgadzał, jednak wiele poprawek autorstwa PiS nie budziło wątpliwości. Rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński podkreśla, że była to dobra rozmowa, która coraz bardziej przybliża do kompromisu ws. reformy sądownictwa.

– Jeśli Pan Prezydent zadeklarował, że część poprawek nie budzi jego wątpliwości, w żaden sposób mu nie przeszkadzają, czyli w pewien sposób je akceptuje, no to w tym elemencie jesteśmy bliżej – mówi Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta RP.

Pełen optymizmu po spotkaniu z prezydentem jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, który dziś spotkał się z dziennikarzami.

– Wczoraj rozmawialiśmy, w pewnym momencie powiedziałem: no cóż jest między nami pewien kryzys, on odpowiedział: nie to jest tylko taki mały spór w rodzinie. Tak jesteśmy jedną rodziną idącą w jednym kierunku – mówi Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Jednak tych rodzinnych więzi nie dostrzega opozycja, podobnie jak kompromisu ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Sprawy poszły na tyle daleko i są na tyle upublicznione, że myślę, że ani prezydent nie ustąpi w sprawie zasadniczej, ani Jarosław Kaczyński, czyli trzeba będzie chyba ten ciężar tzw. reformowania Polski przenieść na inne obszary – podkreśla europoseł Jarosław Kalinowski.

Grzegorz Długi z Kukiz’15 wskazuje, że kwestia reformy sądownictwa coraz bardziej przypomina przepychankę polityczną.

– Bo o reformie wymiaru sprawiedliwości już się w ogóle nie mówi. Używa  się tego słowa, tego zaklęcia, natomiast nie mówi się o tym, co naprawdę dotyka ludzi, czyli tego co się dzieję w normalnym sądzie, czyli tam gdzie ludzie trafiają. Ludzie przed Sąd Najwyższy nie trafiają – zauważa Grzegorz Długi, poseł Kukiz’15

Tymczasem kolejna rozmowa między prezydentem a prezesem PiS odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak podkreśla, że w rozmowach powinna uczestniczyć także opozycja.

– To rodzi niestety obawy, że jak poprawki zostaną uzgodnione i  ostateczna wersja pomiędzy PiS-em, a prezydentem zostanie uzgodniona, to procedowanie odbędzie się bardzo szybko i trzy czytania w ciągu krótkiego okresu czasu, a poprawki opozycji – no skoro dzisiaj się o nich nie mówi, a uzgadnia projekt ostatecznie między PiS-em, a prezydentem – po prostu nie zostaną uwzględnione – mówi Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim z pewnością nie było ostatnim, jednak coraz bardziej widać pewne pakiety uzgodnień – podkreśla prof. Mieczysław Ryba, historyk

– To jest raczej droga do tego, że ostatecznie jakiś kompromis nastanie. Oczywiście cały opis tych zdarzeń, zjawisk po linii opozycyjnej jest taki żeby ten podział między prezydentem, a większością parlamentarną realnie zaistniał i żeby ten obóz pękł, bo wtedy daje to realną perspektywę i realną szansę powrotu do władzy tejże opozycji, ale wydaje mi się, że póki po takiego zagrożenia nie widać – mówi prof. Mieczysław Ryba, historyk.

Na horyzoncie nie widać także żadnych konfliktów wewnątrz samego obozu rządzącego, czego potwierdzeniem jest wspólna konferencja liderów Zjednoczonej Prawicy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj