Jakie priorytety ministra kultury w rządzie PO?

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski ma dziś przedstawić priorytety swojego resortu na 2014 rok. Konferencja będzie jednym z zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska wystąpień, podczas których ministrowie przedstawiają tegoroczne plany swoich ministerstw.

Do najważniejszych zadań na najbliższe 12 miesięcy resort zalicza reformy, łatwiejszy dostęp do kultury oraz zakończenie prowadzonych inwestycji. Kazimierz Michał Ujazdowski, były minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreśla, że „fakty całkowicie przeczą temu co deklaruje minister”.

Poseł zwraca uwagę, że najważniejszy projekt muzealnictwa w Polsce tj. „Muzeum Historii Polski”, nie zostało uwzględnione na liście najważniejszych inwestycji. Ponadto zlikwidowano praktycznie program „Patriotyzm Jutra”. Budżet na ten cel opiewa na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Za rządów PiS na ten cel przeznaczano kilka milionów złotych.

Właściwie od dziedziny do dziedziny mamy głęboki dołek w polityce kulturalnej, ponadto zupełne nieradzenie sobie z narodowymi instytucjami kultury i tolerowanie rzeczy absolutnie barbarzyńskich i skandalicznych w tych instytucjach. Niestety nie spodziewam się żadnego konkretnego programu, dlatego, że te wstępne deklaracje potwierdzają niemoc ministra. Samo sformułowanie „dokończenie inwestycji podjętych kiedyś” brzmi niezwykle biernie. A na dodatek te najważniejsze, jak Muzeum Historii Polski są właściwie przez ministra porzucone – akcentuje Kazimierz Michał Ujazdowski.

Były minister kultury i dziedzictwa narodowego dodaje, że dziś potrzebny jest powrót do ochrony dziedzictwa narodowego, do ochrony zabytków, także sakralnych. Należy też dokończyć reformę służb konserwatorskich. Według byłego ministra potrzebna jest też prawdziwa dyplomacja kulturalna, która będzie promować Polskę za granicą. Wśród zadań do pilnego wykonania jest też – jak mówi – powstrzymanie likwidacji bibliotek na prowincji czy powrót do idei kanonu wycieczek szkolnych.

Takiego minimum, które młody człowiek w wieku szkolnym powinien zobaczyć. Młodzi Polacy częstokroć nie mają świadomości jakie skarby zawiera polska kultura. Są młodzi ludzie, którzy kończą szkołę i nigdy nie zobaczyli Zamku Królewskiego i zamku na Wawelu. Dlatego tu trzeba nie słów, ale właśnie programu – bardzo praktycznego programu, którego brakuje. Mam wrażenie, że minister Zdrojewski już dawno osiadł na laurach i w gruncie rzeczy raczej kończy swoją misję, niż działa aktywnie – powiedział były minister kultury i dziedzictwa narodowego.

RIRM

drukuj