Nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego

Małgorzata Omilanowska została nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Zmiany w składzie Rady Ministrów dokonał dziś prezydent Bronisław Komorowski.

Dotychczasowa wiceminister kultury zastąpiła na stanowisku szefa tego resortu Bogdana Zdrojewskiego, który w niedawnych wyborach uzyskał mandat europosła.

Kazimierz Ujazdowski, były minister kultury, podsumowując – w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja – kadencję Bogdana Zdrojewskiego, mówił, że była to strata czasu.

– Pan minister Zdrojewski dokonał radykalnego zwrotu, właściwie porzucił odpowiedzialność za ochronę pamięci historycznej, za dziedzictwo. Właściwie porzucono takie projekty, jak budowa Muzeum Historii Polski, zredukowano do absolutnego minimum program patriotyczny jutra. Pan minister Zdrojewski porzucił budowę Muzeum Ziem Zachodnich, a w innych sferach nie odznaczył się żadnymi wyjątkowymi inicjatywami czy też pomysłami. To czym się chwali to wykorzystaniem środków europejskich, ale środki europejskie przychodzą do wszystkich państw, które przystąpiły dziesięć lat temu do Unii Europejskiej – zwrócił uwagę Kazimierz Ujazdowski.  

Bogdan Zdrojewski pełnił funkcje ministra kultury i dziedzictwa narodowego od listopada 2007 roku.

RIRM

drukuj