fot. PAP

Rząd zajmie się projektem dot. NBP

Rząd zajmie się dziś projektem założeń do zmian w ustawie o NBP. Daje on Bankowi Centralnemu możliwość kupna i sprzedaży dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym.

Wątek nowelizacji ustawy o NBP pojawia się w rozmowie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki, której nagranie upublicznił tygodnik Wprost. Rozmowa dotyczy m.in. wsparcia przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS. Premier Donald Tusk podkreślał wczoraj, że projekt zmian w ustawie o Banku Centralnym nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał wcześniej.

Poseł Gabriela Masłowska z sejmowej Komisji Finansów mówi, że cała sytuacja związana z ujawnioną rozmową Belka-Sienkiewicz osłabia NBP w opinii międzynarodowej. Poseł nie wyklucza, że może to być prowokowane przez tych, którzy chętnie pozbyliby się niezależności NBP i oddali jego kompetencje do Europejskiego Banku Centralnego; tych, którzy są za wprowadzeniem euro.

– W tej sytuacji należy strzec niezależności NBP, należy troszczyć się i zabiegać o to, żeby mieć niezależną politykę pieniężną, żeby w naszym imieniu ktoś z zagranicy jej nie prowadził. Trzeba tym bardziej zabiegać o pozostawienie własnej waluty i oczywiście bronić się przed wprowadzeniem Polski do strefy euro. Widzę duże zagrożenie i większe wyzwanie dla środowisk narodowych o walkę i dbałość o to, żeby pozostawić te instrumenty w polskich rękach, bo to są już nasze ostatnie instrumenty oddziaływania na gospodarkę, niezależnie od polityki europejskiej, polityki międzynarodowej – mówiła poseł Gabriela Masłowska.

Poseł zaznaczyła, że NBP odpowiada za politykę pieniężną poprzez zmiany np. stóp procentowych, ma ogromną moc oddziaływania na procesy gospodarcze, na bezrobocie, czy deficyt budżetowy.

RIRM 

drukuj