fot. sxc.hu

PO odcina się od wypowiedzi B. Zdrojewskiego na temat podwyższania wieku emerytalnego

Platforma Obywatelska próbuje odcinać się od kontrowersyjnej wypowiedzi Bogdana Zdrojewskiego dotyczącej podwyższania wieku emerytalnego. Rzecznik partii Jan Grabiec stwierdził, że nie jest to stanowisko Platformy Obywatelskiej.

Senator KO Bogdan Zdrojewski pytany, czy Platforma powinna mówić wyborcom, że jak dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny, odparł: „Tak i powinna tłumaczyć, że obecny system skazuje miliony Polaków na głodowe emerytury” [więcej]

„Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę”– dodał.

Te słowa wywołały burzę. Wypowiedź senatora Bogdana Zdrojewskiego w sprawie podniesienia wieku emerytalnego nie jest stanowiskiem Platformy Obywatelskiej i jest sprzeczna z jej programem – napisał w oświadczeniu rzecznik PO Jan Grabiec.

Tymczasem zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego wypowiedź Zdrojewskiego oddaje faktyczne poglądy polityków tej partii.

– Jeżeli bardzo prominentny polityk Platformy Obywatelskiej, przymierzany nawet na szefa tej partii, mówi, że po dojściu PO do władzy podwyższy wiek emerytalny, to myślę, że właśnie takie zdanie ma, lub też pan Zdrojewski szczerze mówi to, co inni politycy Platformy planują, ale sprytnie tego nie mówią. Tej szczerości należy pogratulować, bo przynajmniej Polacy wiedzą, co ich czeka, jak PO i liberałowie wezmą władzę – powiedział Ryszard Czarnecki.

W 2013 roku rząd Donalda Tuska podwyższył wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Został on obniżony w 2017 roku, dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj