fot. Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: Kombatanci nadal nie mogą korzystać z usług rehabilitacyjnych bez skierowania

Kombatanci w dalszym ciągu nie mogą korzystać z usług rehabilitacyjnych bez skierowania – napisał dzisiaj „Nasz Dziennik”. Według obowiązującego prawa, kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi mogą korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach.

Osoby te mają także prawo do korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez skierowania. Nie dotyczy to jednak rehabilitacji.

Stowarzyszenia działające na rzecz weteranów apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę przepisów. Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, zaznaczył, że taki przywilej należy się osobom walczącym o wolność Ojczyzny.

– Szacunek dla weteranów walk o niepodległość jest miarą odpowiedzialności każdej ekipy rządzącej. Jeżeli ktoś narażał życie, przelewał krew odnosił rany lub jest człowiekiem w podeszłym wieku i ma za sobą piękną kartę walki o niepodległość, powinien być traktowany w sposób wyjątkowy w każdej sytuacji, również jeśli chodzi o dostęp do wszelkich świadczeń, w tym rehabilitacyjnych. Państwo powinno otoczyć ich szczególną opieką, zwłaszcza dbałością o ich zdrowie. Bo jeśli ktoś ma ponad 80, 90 lat, musi mieć dobrą opiekę lekarską – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

Resort zdrowia wskazuje tymczasem inny sposób na otrzymanie rehabilitacji. Przypomina, że osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli często kombatanci, mogą korzystać poza kolejnością między innymi ze świadczeń rehabilitacji leczniczej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl